361 - 380 av 493
1...181920...25 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 december 2020

Klubbad för

HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad blå safir, 10 briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, TW/VS, längd 17 mm, vikt 1,6 g.

Utrop: 3 300 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, safirer, rubiner, smaragder, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, höjd ca 15 mm, vikt 5,2 g, en diamant skadad.

5 300 kr

Utrop: 1 800 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, ovalfasetterad, 1,8 ct, mått 7,9 mm x 6,3 mm, vikt 0,3 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

DIAMANT, gammalslipad, 0,86 ct, TCa(K)/SI2, brun ton, stor skada på kronan och nagg på rondisten i anslutning till en inneslutning som når ytan på paviljongen.

3 000 kr

Utrop: 3 200 kr

ARMRING, sterlingsilver, kvarts, Jacob Hull, mått 80 x 69 mm, vikt 72,3 g, spricka i en av stenarna.

1 200 kr

Utrop: 500 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad safir, 16 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17 mm, vikt 5,7 g, safiren med nagg, en diamant är skadad.

Utrop: 3 800 kr

RING, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g, några diamanter har nagg.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 2,05 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr/P, vikt 1,8 g, stift.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K guld/vitguld, smaragd ca 0,28 ct, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,01 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

BORDSDEKORATION, sterlingsilver, ledad fisk, grönt glas som ögon, längd ca 13 cm, vikt 38,9 g.

2 200 kr

Utrop: 350 kr

RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, Ateljé 15, Norrtälje, stl 14,75 mm, vikt 7,3 g.

Utrop: 5 000 kr

LUKTDOSA, silver, höjd ca 7,5 cm, vikt 34,1, gravyr, bucklor, något skev fot.

600 kr

Utrop: 350 kr

RING, 18K guld, blå rundfasetterad safir, 78 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g, 1 diamant trasig, safiren har mindre nagg, svaga fattningar.

Utrop: 4 300 kr

PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor ca 4,2-7,9 mm, lås i silver, längd 50 cm, knutet, vikt 20,3 g.

Utrop: 350 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, granater, ca 1,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr/P, vikt 2,1 g, stift.

2 700 kr

Utrop: 3 100 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/VS, vikt 1,0 g, stift.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor ca 3,3-7,1 mm, lås i silver, längd 58 cm, knutet, vikt 14,2 g.

Utrop: 350 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stift, vikt 2,4 g, 1 snurrebuss i 9K 1 i 14K guld.

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K vitguld, fasetterad ovalslipade ametist ca 0,88 ct, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g.

Utrop: 4 000 kr

COLLIER, lapis lazuli, kulor, 12 mm, lås i 14K guld och lapis lazuli, längd 42 cm.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr