Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 december 2020
ÖRHÄNGEN, onyx och behandlad howlit, detaljer i sterlingsilver, längd 5,5 cm, krokar, vikt 11,4 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, tärningar, motivets mått 16 x 9 mm, vikt 9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/VS, vikt 0,9 g, stift, små nagg på kuletterna, ena snurrebussen i silver.
RING, 18K vitguld, smaragder, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca Cr/VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K guld, ovalfasetterad blå safir ca 0,95 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VVS, Bo Almén, Stockholm 2000, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca Cr/VS2, stl 18,25 mm, vikt 2,5 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,19 ct ca W/SI, litet nagg på kuletten, stl 16 mm, vikt 2,0 g.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld, odlade pärlor, barocka, längd 92,5 cm, vikt 56,0 g, en pärla är skadad, några med missfärgningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 7 mm, stift, vikt 1,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 7 mm, stift, vikt 1,4 g.
Skrotguld Skrotguld
SKROTGULD OCH DIAMANTER, 18K vitguld, 170 briljantslipade diamanter ca 3,40 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 20,6 g, några diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, åttkantslipade diamanter 0,10 ctv, hjärtan, stift, vikt 1,4 g.
MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, Aage Albing, Köpenhamn, höjd 8 cm, diameter 8,2 cm, vikt 136,3 g.
BORGILA, bägare, sterlingsilver, invändigt förgylld, Stockholm 1966, höjd 4,5 cm, diameter 4,5 cm, vikt 43,5 g.
VAS, silver, CG Hallberg, Stockholm 1937, höjd 12 cm, vikt 176,6 g, buckla vid mynningen.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/SI, vikt 1,4 g, stift.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ctv, ca TW/VS, höjd 6 mm, vikt 0,4 g, diamanten har litet nagg på kuletten.