Avslutad | Klassiska – Lördag 21 november 2020
RING, platina, grön turmalin, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16 mm, vikt 5,5 g, turmalinen sitter aningen löst i fattningen.
ARMBAND, 18K guld, ametist, 2 gammalslipade diamanter ca 0,14 ctv, längd 18 cm, vikt 12,4 g, diamanter med nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rund-, navette - och droppslipade safirer, briljantslipade diamanter ca 8,80 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Stockholm 1987, höjd 8,0 cm, vikt 29 g, stift.
ARMBAND, 18K vitguld, 64 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TCa-Ca(L-M)/VS-P, längd 17,5 cm, vikt 13,4 g.
ARMBAND, 18K guld, 279 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 19 cm, vikt 12,9 g, flera diamanter med nagg.
RING, 18K guld, obehandlad gul safir, IGI certifikat 329821926, 64 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 8,4 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 3,67 ct, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W-TCa/VS-SI, J S Guldsmide, Göteborg 1991, stl 16,25+ mm, vikt 7,8 g, safiren är djup med sned kulett samt slitna fasettkanter och nagg på paviljongen.
RING, 18K vitguld/guld, titanit 4,28 ct, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, design Tiziano Andorno, Italien, stl 17,25 mm, vikt 18,0 g, certifikat medföljer.
RING, 18K vitguld, 3 akvamariner 3,35 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, design Tiziano Andorno, Italien, stl 17,5 mm, vikt 15,6 g, certifikat medföljer.
ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, längd 19 cm, vikt 111,0 g, etui, ytterkartong.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 8,90 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 18 cm, vikt 13,1 g, 2 diamanter P, en diamant med inneslutning som når ytan, en diamant med nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K rodinerat guld, 220 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCr/VS, diamanter 18 mm, vikt 3,9 g, creoler.
COLLIER, 18K roséguld, 18 briljanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VS, längd 40-42 cm, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld med prinsesslipad diamant ca 0,73 ct, ca TW(F)/ VVS, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld/guld, etiopisk opal 12,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, design Tiziano Andorno, Italien, stl 18,25 mm, vikt 12,8 g, opal med inneslutningar som når ytan, certifikat medföljer.
RING, 18K vitguld, akvamarin 5,40 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/VS, design Tiziano Andorno, Italien, stl 17,25 mm, vikt 12,4 g, certifikat medföljer.
COLLIER, 18K roséguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, diam 16 mm, längd 40-42 cm,
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 briljantlipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS, höjd 28 mm, vikt 2,7 g, stift.
RING, 18K guld, peridot ca 2,50 ct, 52 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 5,7 g.