Avslutad | Klassiska – Lördag 21 november 2020
ÖRHÄNGEN, 18K viktguld, 26 briljanter ca 0,43 ct ca TW-W/VS, vikt 2,5 g, stift, avtagbar krans.
RING, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, 12 baguetteslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 8,7 g, 1 diamant skadad.
RING, 18K guld, 13 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, Guldsmed Björn Nilsson, Kristianstad 2003, stl 16,25 mm, vikt 11,1.
RING, 18K guld, droppslipad diamant ca 0,70 ct, ca Ca(K-L)/VS2, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,20 ct totalt, ca W/VS, ringstorlek 17,5 mm, vikt 6,0 g.
PÄRLCOLLIER, 3 rader, odlade doserade pärlor ca 4-7 mm, längd ca 55 cm, lås i 9K vitguld, med safirer och 16 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, vikt 38,9 g, knutet.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,05 ct, ca Cr(J)/SI 1, 2 gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, TCr-TCa(I-K)/SI2-P1, 56 åttkantslipade diamanter ca 0,41 ctv, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g, mittstenen har en extra fasett och nagg på rondisten, ena sidostenen med nagg på kronan.
RING, 18K vitguld, ovalslipad diamnat 2,03 ct, Light Greyish Yellow/SI2 IGI certifikat 414086493, 6 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,5 cm, vikt 7,5 g.
RING, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, 36 prinsesslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, 4 prinsesser med nagg, stl 17 mm, vikt 18,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, ovalslipade morganiter ca 2,0 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca W-Cr/P, stift, höjd 11 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/SI, höjd 14 mm, vikt 3,0 g, stift, olika snurrebussar.
CARMOSÉRING, 18K guld, droppslipad smaragd ca 1,50 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca CR/SI-P, stl 18,25 mm, stämplad WAM, Stockholm 1988, vikt 6,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 st briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, Smaragd ca 0,63 ct, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca G-H/VVS-VS, längd 39-41 cm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 15 mm, vikt 9,8 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 2,8 ct, svart agat, briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 16,7 mm, vikt 5,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor ca 13 mm, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W/P, stift, höjd 74 mm, vikt 9,5 g.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 4,02 ct, 2 gula safirer ca 2,49 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, en diamant med nagg.
RING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.