Avslutad | Klassiska – Lördag 21 november 2020
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct, TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 2,5 g, diamant med nagg och natural på rondist.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 1,33 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 13 mm, vikt 2,6 g, en diamant med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, River(E)/VS1, GIA dossier 5226967875, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K guld/vitguld, cabochonslipad stjärnsafir ca 2,59 ct, briljantslipade diamanter ca 0,26 ct, ca TW/VVS, signerad, Micheal Gibrand, Guldshop Höganäs, stl 21,75 mm, vikt 22,2 g, safiren har liten vid rondisten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamnater ca 1,43 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, stift, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad safir ca 2,28 ct, 17 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W-TCa/SI-P, Ceson Guldvaru, Göteborg 1989, stl 16,25 mm, vikt 9,4 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, italien, bredd 20 mm, längd 19 cm, vikt 29,3 g, kuvertetui.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCa(K)/SI2-P1, briljantslipad diamant ca 0,26 ctv, ca CR/P, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 3,10 ctv ca Cr(J)/VS, stl 18 mm, vikt 3,8 g, en diamant med nagg på kuletten.
RING, 18K roséguld, flerfärgade safirer ca 3,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W/SI-P, stl 17 mm, vikt 9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,019 ctv, ca TCa/SI, stift, höjd 23 mm, vikt 5,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TCa(L)/P1, IGI certifikat 301769383, längd 45 cm, vikt 4,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,08 ct, TW(F)/P1, IGI certifikat 204643157, längd 41 cm, vikt 3,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärtslipad diamant 0,91 ct, W(H)/SI2 , GIA certifikat 3345633970, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, längd 40 cm, vikt 3,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade South seapärlor, 33 st, doserade, ca 11,4 - 15,3 mm, lås i metall med strass, längd 45 cm.
DIAMANT, smaragdslipad, 2,08 ct, TW(F)/VVS 1, GIA certifikat 3256032, flera små nagg.
BROSCH, 18K vitguld, gammal- och rosenslipade diamanter, Stockholm 1949, höjd 67 mm, vikt 18,3 g.