Avslutad | Pant – Tisdag 13 oktober 2020
Bengt Lindström (1925-2008) Vas av glas, Berengo, Italien. Cylinderformad i klarglas. Påklippt dekor i koboltblått och rubinrött. Egenhändigt signerad Lindström. Höjd ca 31, diameter upptill 20 cm, små nagg Visas och hämtas på St Eriksgatan 20 i Stockholm
SEIKO, Velatura, damur, 36 mm, stål, quartz, safirglas, datum, Cal 7T92, kronograf, pärlemorurtavla med diamanter (11 st. 8/8), diamantkrans (42 st. 8/8, ca 0,15 ctv), originallänk, viklås, Serie nr. 360078, Boett nr. 7T92-0JW0
HÅKAN GUNNARSSON (1947- ), Vas i glas, Bergdala glasbruk, signerad , "Caly350", numrerad 33/100, med sockel i form av lampa, total höjd ca 28cm
Tekopp med lock (saknar fat), Qing dynastin, med Gungxu's sigill (1875-1908), export sigill och prislapp, smärre nagg och lite slitage
Ana Wilhelmson-Lagerman, (1907-1988), Oljemålning på pannå, Motiv: Stileben, signerad 1947, mått. 45x36cm, i ram, Visar och hämtas på St Eriksgatan 20 i Stockholm
Ulf Ålund (1948- ), Olja på duk, "Skalbagge Hane-Hona" (Dynastes Hercules M,AMR*) 49x53cm i ram lös Visas och hämtas på St Eriksgatan 20 i Stockholm