621 - 640 av 1 457
1...313233...73 Gå till

Avslutad | Pant – Tisdag 13 oktober 2020

Klubbad för

Bengt Lindström (1925-2008) Vas av glas, Berengo, Italien. Cylinderformad i klarglas. Påklippt dekor i koboltblått och rubinrött. Egenhändigt signerad Lindström. Höjd ca 31, diameter upptill 20 cm, små nagg Visas och hämtas på St Eriksgatan 20 i Stockholm

4 700 kr

Utrop: 3 000 kr

Collier S925 106,2g 41cm med emaljarbeten

800 kr

Utrop: 1 000 kr

Ring S925 14,8g Ø17 med stenar

100 kr

Utrop: 125 kr

Ring S925 15,2g Ø16½ med sten

Utrop: 125 kr

Ring S925 6,3g Ø17

150 kr

Utrop: 200 kr

Ring S925 5,5g Ø16¼

Utrop: 125 kr

Hårsmycke S830 40,3g

225 kr

Utrop: 275 kr

Armband Bismarck S925 8,7g 18cm

125 kr

Utrop: 150 kr

Ring S925 2,4g Ø16

Utrop: 100 kr

Kedja S925 21,7g 51cm

Utrop: 375 kr

SEIKO, Velatura, damur, 36 mm, stål, quartz, safirglas, datum, Cal 7T92, kronograf, pärlemorurtavla med diamanter (11 st. 8/8), diamantkrans (42 st. 8/8, ca 0,15 ctv), originallänk, viklås, Serie nr. 360078, Boett nr. 7T92-0JW0

1 500 kr

Utrop: 2 000 kr

Kaffeskedar 7st, S830 84,3g 111mm, modell Carl Philip

450 kr

Utrop: 550 kr

Klackring 14K 4,4g Ø19 graverad med sten

Utrop: 750 kr

Kaffeskedar S830 61,8g 125mm modell: Snäck

Utrop: 400 kr

HÅKAN GUNNARSSON (1947- ), Vas i glas, Bergdala glasbruk, signerad , "Caly350", numrerad 33/100, med sockel i form av lampa, total höjd ca 28cm

850 kr

Utrop: 800 kr

Tekopp med lock (saknar fat), Qing dynastin, med Gungxu's sigill (1875-1908), export sigill och prislapp, smärre nagg och lite slitage

700 kr

Utrop: 125 kr

Vinkoppar med fat, 2st, Mingdynasti-stämplar (troligtvis tillverkade senare)

1 800 kr

Utrop: 125 kr

Ana Wilhelmson-Lagerman, (1907-1988), Oljemålning på pannå, Motiv: Stileben, signerad 1947, mått. 45x36cm, i ram, Visar och hämtas på St Eriksgatan 20 i Stockholm

300 kr

Utrop: 400 kr

Ulf Ålund (1948- ), Olja på duk, "Skalbagge Hane-Hona" (Dynastes Hercules M,AMR*) 49x53cm i ram lös Visas och hämtas på St Eriksgatan 20 i Stockholm

350 kr

Utrop: 500 kr

Nisse Zetterberg (1910-1986) Oljemålning på pannå titel; "Ett Ostron", mått ca 20x20cm i ram Nisse Zetterberg (1910-1986) Oljemålning på pannå titel; "Ett Ostron", mått ca 20x20cm i ram Visas och hämtas på St Eriksgatan 20 i Stockholm

700 kr

Utrop: 250 kr