Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juni 2020
RAM, silver, blomstermönster, plats för två fotografier, engelska stämplar, storlek 10 x 7 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka och keshi sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 57 cm.
Ädelstenar Lapis Lazuli
5 FASETTERADE LAPIS LAZULI, slipade i kubiska former, storlek 15-20 mm, vikt 34 g.
RING, 18K guld/vitguld, fasetterad Safir, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/P, stl 18,75 mm, vikt 3,7 g, skada och nagg på safiren.
COLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, glaspärlor med rosenmönster, lås och detaljer i vitmetall, längd 80 cm.
RING, 9K guld, 5 fasetterade ädelstenar och en briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TCr/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, doserade ca 12 - 14 mm, knutet, magnetlås i sterlingsilver, längd 45 cm.
RING, 18K guld/vitguld, 7 gammalslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,0 g, natural, skador.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, barocka odlade sötvattenspärlor, fasetterade rubiner av lägre kvalite, stift, längd 2,5 cm, vikt 2,8 g.
COLLIER, kulor av Onyx, odlade sötvattenspärlor, lås samt detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 51 cm.