Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juni 2020
PÄRLCOLLIER, 2-rader, ovala odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, längd 57 cm.
RING, 18K guld, 3 fasetterade safirer, 2 rosenslipade diamanter av lägre kvalitet, engelska stämplar, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g.
ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, cabochonslipade koraller, ställbar längd, vikt 9,3 g.
RING, oxiderat sterlingsilver, delvis förgyllt, korall, navettslipade peridoter, stl 18 mm, vikt 18,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, doserade ca 12,5-15 mm, knutet, kullås i 9K guld, längd 45 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/SI-P, höjd 6 mm, stift, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, rosa turmaliner, längd 35 mm, vikt 4,1 g, stift, krokar för att fästas längre upp på örat, några turmaliner har nagg.
RING, 18K guld, blå safir ca 0,23 ct, 26 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, trekantslipad agat i vitt och brunt, stift, längd 6 cm, vikt 10,8 g.
RING, 18K vitguld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr/SI-P, sjöstjärnor, diameter 10 mm, stift, vikt 1,6 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/P, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g, nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, oxiderat sterlingsilver, delvis förgyllt, opaler, tsavoriter, höjd 6,8 cm, vikt 13,8 g, stift med clips.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/SI-P, droppformade odlade sötvattenspärlor, stift, vikt 4,0 g.