Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juni 2020
RING, 18K guld,briljant- och åttkantslipade diamanter 0,25 ctv, ca TW/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g, skev ringskena.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,21 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 18,5 mm, vikt 2,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade knappformade sötvattenspärlor ca 5,5 mm, skruvlås i metall, längd 42 cm.
ARMBAND, sterlingsilver, onyx, markasiter, längd 19 cm, vikt 16 g, en markasit saknas.
ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, granater, justerbar längd 18-21,5 cm, vikt 10,9 g.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, portabel, flera viktenheter bland annat gram och carat, väger ner till 3 decimaler, sladd eller AAA batterier, kartong.
ARMBAND, sterlingsilver, ovalslipade peridoter, vita topaser, längd 19 cm, vikt 12,8 g, två topaser skadade.
RING, oxiderat sterlingsilver, delvis förgyllt, färgad korall, navettslipade peridoter, stl 18,25 mm, vikt 15,7 g.
ÖRHÄNGEN, oxiderat sterlingsilver, ljusgröna beryller, längd 35 mm, vikt 3,9 g, stift, krokar för att fästas längre upp på örat, några beryller har nagg.
BROSCH, 18K guld, 2 cabochonslipade granater, rosenslipade diamanter, höjd 42 mm, bredd 36 mm, vikt 10,6 g, några diamanter med nagg och skador.
RING, sterlingsilver, carréslipade peridoter, stl 16,25 mm, vikt 3,9 g, två peridoter har nagg.
BROSCH, sterlingsilver, delvis förgyllt, odlad sötvattenspärla, ljusgröna beryller, peridoter, vikt 22,1 g.
RING, 14K guld, briljantslipad diamnat ca 0,22 ct, ca W/P, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 17,75 mm, vikt 1,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,0 g, 1 diamant med nagg på kuletten.
RING, 9K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stl 18 mm, vikt 2,1 g.