Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juni 2020
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,57 ct ca Cr(J)/VS2, stl 15,5 mm, vikt 4,3 g, gravyr, nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K guld, Schalins, 5 briljanter enligt gravyr 0,25 ct ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,2 g, gravyr.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade safirer, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stift, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, 72 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/SI, stift, vikt 2,9 g, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stift, vikt 1,6 g, 1 stift något kortare.
LORDRING, 14K guld, rosenslipad diamant, två gammaslipade diamanter ca 0,20 ctv, Österrike, stl 18,5 mm, vikt 5,1 g, nagg och skador på dom gammalslipade diamanterna.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Cr-TCa/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g, några diamanter har nagg.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, emalj med frimurarmotiv, rektangulära 17 x 12 mm, vikt 11,0 g.
ARMRING, sterlingsilver, stelt med gångjärnsöppning och säkerhetskedja, ihåligt, innerdiameter 6 cm, vikt 43,7 g, några ojämnheter, mindre buckla.
PÄRLCOLLIER, kopparfärgade odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, lås i sterlingsilver, längd 44 cm.
ARMBAND, 18K guld, grön syntetisk spinell, 2 rosenstenar, längd 17,5 cm, vikt 7,6 g.