Avslutad | Klassiska – Lördag 29 februari 2020
TRESTENSRING, 18K vitguld, antikslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TCa-Light Yellow(L-O)/VS-SI, C.F. Carlman, Stockholm 1928, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g.
BROSCH, guld/silver, rosenslipade diamanter, mått 43x25 mm, vikt 11,5 g, lagningar, blylödningar.
BROSCH, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, C.F. Carlman, Stockholm 1948, längd 5,0 cm, vikt 5,4 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 18K guld, halvpärlor, svart emalj, Carlman, Stockholm 1951, vikt 3,4 g, etui, emaljen är aningen bortnött.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW(G)/VS, clips, vikt 18,3 g.
ARMBAND, 18K guld, ametist ca 5,00 ct, 12 rosenslipade diamanter ca 0,18 ctv, 1800-talets senare hälft, säkerhetskedja, längd ca 16 cm, vikt 18,5 g.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,61 ct, 12 briljantslipade diamanter 0,43 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCr(I)/skada på rondist/krona, två trapetslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 16 mm, vikt 4,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ankarlänk, 49 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, längd 42,5 cm, vikt 5,4 g.
RING, 18K guld, 167 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, stl 19,25 mm, vikt 8,4 g, svaga fattningar, flera diamanter har nagg och skador.
HÄNGE, hjärta, 18K guld, 65 gula safirer ca 1,45 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, höjd 20 mm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, rosetter, 14K vitguld, 63 gula safirer ca 2,50 ctv, 108 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCa(F-L)/P, höjd 21 mm, vikt 8,3 g, stift med clips, stiften kan fällas ned och bara användas som clips, svaga fattningar, en safir saknas, flera diamanter med nagg och skador.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad grön turmalin ca 2,50 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 4,3 g, två diamanter med inneslutningar som når ytan.
HÄNGE, hjärta, 18K vitguld, 48 rosa safirer ca 1,57 ctv, 25 tsavortier ca 0,60 ctv, mått 19,5x18,5 mm, vikt 4,9 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 52 rosa och blå safirer ca 1,40 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, höjd 19 mm, vikt 5,2 g, stift med clips.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/SI, diameter 23 mm, vikt 4,2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 1,34 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-Cr/P, höjd 1,8 cm, vikt 3,7 g, stift.
ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 15,5-18,5 cm, vikt 1,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 5,92 ctv, ca W-Cr/P, längd 18 cm, vikt 11,6 g.