121 - 140 av 330
1...678...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 februari 2020

Klubbad för

Smycken Diadem

TIARA, stål, Tyskland, 1900-talets början, höjd 6,5 cm, lagning.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K guld, navettslipad safir, 64 briljantslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,3 g, flera diamanter med skador.

Utrop: 10 800 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd 0,26 ct enligt gravyr, 8 briljantslipade diamanter 0,70 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g.

4 100 kr

Utrop: 4 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,62 ctv TW/VS, Guldkedjan GK, Varberg, 1988, stl 17 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 5 600 kr

RING, 18K guld, ovalslipad rubin, 6 briljanter ca 0,18 ct, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g, pålödd skena.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

ARMBAND, 18K guld, 57 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,5 cm, vikt 9,7 g.

Utrop: 18 000 kr

Ring med camé, öppningsbar skena, nagg på came. 19,0 g

Utrop: 7 400 kr

RING, 18K vitguld, rektangulär fasettslipad rökkvarts, briljantslipade diamanter, 0,68 ctv, 22 diamanter, bruna, ca VS, 38 diamanter, ca W/VS, Schweiz, stl 17 mm, vikt 13,2 g.

Utrop: 15 400 kr

RING, 14K guld, korall, Polen, Krakow, stl 17,5 mm, vikt 8,9 g.

2 400 kr

Utrop: 2 700 kr

BROSCH, 18K vitguld, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, mått 3,5 x 3 cm, vikt 7,5 g.

3 200 kr

Utrop: 3 600 kr

RING, 18K vitguld, hjärtslipad Fancy Yellow ca 0,57 ct, ca SI1, gula och vita briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 25 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, mabépärlor ca 18,3 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, clips, höjd 29 mm, vikt 23,1 g.

Utrop: 6 300 kr

ATELIER AJOUR, ring, 18K vitguld, kuddslipad safir ca 4,25 ct, 16 gammal- och briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VS, en sten P, Stockholm 1948, stl 17,5 mm, vikt 9,6 g, safiren med skador på rondist och spricka som når ytan.

Utrop: 29 000 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor, lås i 18K vitguld, ovalslipad ametist ca 14 ct, 10 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, Lantz, Stockholm 1985, längd 40 cm.

6 300 kr

Utrop: 7 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, mabépärlor ca 16,7 - 17,3 mm, clips, vikt 15,2 g.

Utrop: 2 900 kr

EFVA ATTLING, collier, Crazy heart, sterlingsilver, längd 42 cm, vikt 6,8 g.

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,64 ct, ca TW(F)/VS1, Juvelateljen Evert Lindberg, Göteborg 1974, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g.

14 400 kr

Utrop: 16 000 kr

ENSTENSRING, 14K guld, antikslipad diamant ca 0,45 ct ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, svaga fattningar litet nagg.

Utrop: 4 000 kr

LORDRING, 18K guld, cabochonslipad safir, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, caTW-W/VS, stl 19,25 mm, vikt 16,3 g.

Utrop: 7 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,1-4,1 mm, doserade, lås i 18K vitguld med 7 diamanter ca 0,15 ctv, längd 46 cm.

Utrop: 1 900 kr