Avslutad | Klassiska – Lördag 29 februari 2020
RING, 18K guld, navettslipad safir, 64 briljantslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,3 g, flera diamanter med skador.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd 0,26 ct enligt gravyr, 8 briljantslipade diamanter 0,70 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,62 ctv TW/VS, Guldkedjan GK, Varberg, 1988, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K guld, ovalslipad rubin, 6 briljanter ca 0,18 ct, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g, pålödd skena.
ARMBAND, 18K guld, 57 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,5 cm, vikt 9,7 g.
RING, 18K vitguld, rektangulär fasettslipad rökkvarts, briljantslipade diamanter, 0,68 ctv, 22 diamanter, bruna, ca VS, 38 diamanter, ca W/VS, Schweiz, stl 17 mm, vikt 13,2 g.
BROSCH, 18K vitguld, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, mått 3,5 x 3 cm, vikt 7,5 g.
RING, 18K vitguld, hjärtslipad Fancy Yellow ca 0,57 ct, ca SI1, gula och vita briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, mabépärlor ca 18,3 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, clips, höjd 29 mm, vikt 23,1 g.
ATELIER AJOUR, ring, 18K vitguld, kuddslipad safir ca 4,25 ct, 16 gammal- och briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VS, en sten P, Stockholm 1948, stl 17,5 mm, vikt 9,6 g, safiren med skador på rondist och spricka som når ytan.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor, lås i 18K vitguld, ovalslipad ametist ca 14 ct, 10 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, Lantz, Stockholm 1985, längd 40 cm.
EFVA ATTLING, collier, Crazy heart, sterlingsilver, längd 42 cm, vikt 6,8 g.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,64 ct, ca TW(F)/VS1, Juvelateljen Evert Lindberg, Göteborg 1974, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSRING, 14K guld, antikslipad diamant ca 0,45 ct ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, svaga fattningar litet nagg.
LORDRING, 18K guld, cabochonslipad safir, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, caTW-W/VS, stl 19,25 mm, vikt 16,3 g.