Avslutad | Klassiska – Lördag 29 februari 2020
ATELIER AJOUR, ring, 18K vitguld, oval ametist, (något lös), 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/SI, stl 18,75 mm, vikt 17,5 g, 1969.
BROSCH, 18K guld, 3 ametister, 6 odlade pärlor, C.F. Carlman, Stockholm 1949, vikt 19,2 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca W/VS, stl 19,5 mm, vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter 1,00 ctv, ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 5,5 g, ett diamant med nagg.
KEDJA, 18K guld/vitguld, pansarlänk arbetad yta, 30 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 84,0 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, pansarlänk, 36 briljantslipade diamanter 1,08 ctv, ca TW-W/SI, längd 19 cm, vikt 43,5 g.
ARMBAND, 18K guld, opal 9,2 x 7,1 mm med blått & grönt färgspel, 9 rödbruna koraller, längd 17,5 cm, vikt 16,0 g.
HÄNGE, kors, 18K rodinerat guld, 279 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 5,0 x 4,0 cm, vikt 12,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, kors, filigranarbete, bredd 42 mm, variant på ankarlänk, längd 60 cm, vikt 13,0 g.
PÄRLCOLLIER, 2 -radigt, odlade pärlor, doserade, ca 3 - 7 mm, lås i 18K guld med turkos odlade pärlor, Västerås guldsmedsateljé 1971, längd 51 cm, vikt 29,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 18 cm, vikt 10,4 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad granat, Västerås guldsmedsateljé 1967, stl 18,5 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, 3 ovalslipade safirer, 4 åttkantslipade diamanter 0,10 ctv, Västerås guldsmedsateljé 1971, stl 18 mm, vikt 5,3 g, safirerna med slitna fasettkanter och nagg.
DIAMANT, droppslipad 2,29 ct, Fancy Dark Brown- Greenish Yellow/P 1, GIA certifikat 6157563408.
RING, 14K vitguld, smaragd ca 0,90 ct, briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g.
W A BOLIN, 6 supkoppar, silver, Stockholm 1950-1951, höjd 5 cm, vikt 218,0 g, originaletui.
TÅRTSPADE, sterlingsilver, H Helweg & Zoon, Amsterdam, 1900-talets första hälft, längd 29 cm, vikt 155,0 g.