81 - 100 av 330
1...456...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 februari 2020

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, stift/clips, vikt 11,2 g.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K guld, 2 cabochonslipade citriner, stl 17 mm, vikt 13,4 g, nagg.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 16 mm, vikt 7,5 g.

Utrop: 4 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,2 ct, briljanter ca 0,08 ctv, David Harper, Stockholm 1997, längd 45 cm, längd 25,7 g.

Utrop: 11 000 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,7 g.

7 800 kr

Utrop: 7 700 kr

RING, 14K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca TW-TCa(F-L)/VS-P, stl 21 mm, vikt 18,1 g.

9 700 kr

Utrop: 8 300 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 56 blå safirer ca 14,00 ctv, 42 åttkantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI, längd 18 cm, vikt 29,7 g, säkerhetskedja, svaga fattningar, några diamanter har nagg, några safirer har nagg och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 13 600 kr

COLLIER, 18K vitguld, 45 blå safirer ca 8,00 ctv, 41 åttkantslipade diamanter 0,41 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, längd 44,5 cm, vikt 23,8 g, svaga fattningar, två diamanter skadade och några har nagg, några safirer har nagg och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K vitguld, 5 ovalslipade blå safirer ca 1,80 ctv, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, svaga fattningar, safirerna har nagg, en diamant skadad och några med nagg.

2 100 kr

Utrop: 2 100 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 blå safirer ca 1,90 ctv, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, höjd 17 mm, vikt 5,1 g, skruvlås, svaga fattningar, några diamanter har skador och nagg, några safirer har nagg och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 2 200 kr

ARMBAND, 14K guld, delvis rodinerad, 97 briljantslipade diamanter ca 0,97 ctv, ca W-CR(H-J)/VS-SI, längd 19 cm, vikt 33,1 g, ett fåtal diamanter med nagg/mindre skador.

Utrop: 12 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,03 ct, ca Ca(M)/SI2, Dahlgren & Co, Malmö 1962, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g., diamanten har inneslutning som når ytan.

38 500 kr

Utrop: 30 000 kr

RING, 18K roséguld, ovalslipad rosa turmalin ca 3,91 ct, 23 rubiner ca 2,14 ctv, 15 rosa safirer ca 1,24 ctv, 11 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 7,3 g.

11 600 kr

Utrop: 13 000 kr

ARMRING, 18K guld/silver, gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,20 ctv, avtagbar brosch, säkerhetskedja, mått 58 x 52 mm, vikt 30,9 g.

16 400 kr

Utrop: 9 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, fasetterade citriner ca 24,25 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca LY/VS, stift/clips, höjd 35 mm, vikt 12,5 g.

Utrop: 6 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor 8,6 mm, 40 briljantslipade diamanter 1,15 ctv, ca W/VS, krokar med stopp, längd 2,4 cm, vikt 8,7 g.

11 600 kr

Utrop: 11 400 kr

RING, 9 prinsesslipade diamanter 0,43 ctv enligt gravyr, varav mittstenen ca 0,24 ct, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 5 600 kr

SCHALINS, alliansring, 18K guld, 17 briljantslipade diamanter 0,47 ctv enl gravyr, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 5,9 g.

5 900 kr

Utrop: 6 700 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad gul safir ca 2,20 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, Ove Guldsmed Ove Lundgren, Stockholm 1975, stl 17,75 mm, vikt 6,0 g, safiren har nagg och slitage, några diamanter mad nagg.

Utrop: 7 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, tanzaniter 1,75 ctv, 24 briljanter 0,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 3,2 g.

7 000 kr

Utrop: 7 700 kr