61 - 80 av 330
1...345...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 februari 2020

Klubbad för

Silver Vas

JAN LUNDGREN, vad, sterlingsilver, förgylld dekor i form av travhästen Air Song, signerad, Stockholm 1989, höjd 13,5 cm, vikt 229,2 g. (d)

Utrop: 1 400 kr

LARS ANDERS HAHNSTEDT, bägare, silver, konande, delvis förgylld, Uleåborg 1767, höjd 7,5 cm, vikt 48,1 g.

Utrop: 1 400 kr

BROSCH, 14K guld, tanzaniter ca 0,38 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv ca W-TCr/SI-P, fluga, bredd 23 mm, vikt 4,5 g.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

HÄNGE, silver, plique ajour, pärlemor, pärla, jugend ca 1910, mått 6,5 x3,2 cm, vikt 7,9 g

3 200 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K guld, ovalslipad tanzanit, 36 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 7,2 g.

Utrop: 3 500 kr

ARMBAND, 18K guld, ovalslipad tanzanit, briljantslipade diamanter, längd 19 cm, vikt 22,6 g.

Utrop: 9 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade tanzaniter, briljantslipade diamanter, stift/clips, vikt 7,8 g.

4 100 kr

Utrop: 3 900 kr

COLLIER, 18K guld, ovalslipad tanzanit, briljantslipade diamanter, längd 40,1 g, vikt 46 cm.

Utrop: 18 000 kr

DIAMANT, gammalslipad, 1,24 ct, Cr(J)/P1-P2, gråbrun ton.

Utrop: 10 800 kr

RING, 18K vitguld, carréslipade smaragder, 12 briljantslipade diamanter ca 0,50 ct ca TW-W/VS-SI, Erik Thomasson, Stockholm 1953, stl 18,75 mm, vikt 11,0 g, en diamant skadad, flera smaragder med nagg och skador.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad safir, briljantslipade diamanter 3,65 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/SI-P, Bäckmans guldsmedja, Stockholm 1966, stl 18,5 mm, vikt 12,2 g.

13 000 kr

Utrop: 13 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer och diamanter ca 0,50 ctv, ca W/P, clips, höjd 20 mm, vikt 19,5 g.

Utrop: 7 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, diamanter ca 0,06 ctv, clips, höjd 29 mm, vikt 13,1 g,

Utrop: 5 500 kr

BESTICKSERVIS, 62 delar, silver, Tornedal Juveel, 12 bordsknivar, 11 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, såsslev, 2 trancherbestick. Mema, Lidköping 1960/70-tal, 4 etuier.

8 800 kr

Utrop: 8 700 kr

Smycken Nål

NÅL, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter, ca 0,23 ctv, bokstaven H, vikt 2,4 g, stopp ej i guld.

2 200 kr

Utrop: 1 500 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, 6 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, Uppsala Juvelatelje, Uppsala 1983, stl 16 mm, vikt 5,0 g.

RING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 0,85 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, G Dahlgren, Malmö 1975, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g, slitna fattningar.

4 400 kr

Utrop: 4 600 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 4 äldre briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, krokar, höjd 15 mm, vikt 2,5 g.

10 600 kr

Utrop: 8 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, ametister, akvamariner, stift/clips, höjd 45 mm, vikt 22,6 g.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, snöflingor, stift, höjd 19 mm, vikt 9,2 g, stopp ej i guld.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr