Avslutad | Klassiska – Lördag 29 februari 2020
Silver Vas
JAN LUNDGREN, vad, sterlingsilver, förgylld dekor i form av travhästen Air Song, signerad, Stockholm 1989, höjd 13,5 cm, vikt 229,2 g. (d)
LARS ANDERS HAHNSTEDT, bägare, silver, konande, delvis förgylld, Uleåborg 1767, höjd 7,5 cm, vikt 48,1 g.
BROSCH, 14K guld, tanzaniter ca 0,38 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv ca W-TCr/SI-P, fluga, bredd 23 mm, vikt 4,5 g.
HÄNGE, silver, plique ajour, pärlemor, pärla, jugend ca 1910, mått 6,5 x3,2 cm, vikt 7,9 g
RING, 18K guld, ovalslipad tanzanit, 36 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 7,2 g.
ARMBAND, 18K guld, ovalslipad tanzanit, briljantslipade diamanter, längd 19 cm, vikt 22,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade tanzaniter, briljantslipade diamanter, stift/clips, vikt 7,8 g.
COLLIER, 18K guld, ovalslipad tanzanit, briljantslipade diamanter, längd 40,1 g, vikt 46 cm.
RING, 18K vitguld, carréslipade smaragder, 12 briljantslipade diamanter ca 0,50 ct ca TW-W/VS-SI, Erik Thomasson, Stockholm 1953, stl 18,75 mm, vikt 11,0 g, en diamant skadad, flera smaragder med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir, briljantslipade diamanter 3,65 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/SI-P, Bäckmans guldsmedja, Stockholm 1966, stl 18,5 mm, vikt 12,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer och diamanter ca 0,50 ctv, ca W/P, clips, höjd 20 mm, vikt 19,5 g.
BESTICKSERVIS, 62 delar, silver, Tornedal Juveel, 12 bordsknivar, 11 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, såsslev, 2 trancherbestick. Mema, Lidköping 1960/70-tal, 4 etuier.
Smycken Nål
NÅL, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter, ca 0,23 ctv, bokstaven H, vikt 2,4 g, stopp ej i guld.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, 6 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, Uppsala Juvelatelje, Uppsala 1983, stl 16 mm, vikt 5,0 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 0,85 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, G Dahlgren, Malmö 1975, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g, slitna fattningar.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 4 äldre briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, krokar, höjd 15 mm, vikt 2,5 g.