221 - 240 av 330
1...111213...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 februari 2020

Klubbad för

ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv ca W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 2,0 g.

Utrop: 3 400 kr

ENSTENSRING, 18K rodinerat guld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TCr/SI2, stl 18 mm, vikt 7,0 g, nagg på kulett.

7 500 kr

Utrop: 8 500 kr

RING, 14K guld, 2 barocka odlade sötvattenspärlor, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 9,5 g.

3 400 kr

Utrop: 3 100 kr

HÄNGE, 14K guld, snidad topas,17 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W(H)/SI, höjd 4,3 cm, vikt 15,8 g.

Utrop: 3 200 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, Empire, GO Sjöberg, Falun 1821, kaskformad, godronnerad dekor, invändigt förgylld, höjd 12,8 cm, vikt 125,8 g, lagning, gravyr på fotring.

Utrop: 2 200 kr

DRYCKESKANNA, silver, cylindrisk form, på tre kulfötter, infälld medalj i lock föreställande Carl XIV Johan, GAB, Stockholm 1961, invändigt förgylld, höjd 11 cm, diameter 9,5 cm, vikt 262,3 g.

Utrop: 4 200 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 5,23 ctv, ca TW-TCr/Vs-SI, längd 18 cm, vikt 15,2 g, 2 diamanter med nagg på kulett.

Utrop: 49 000 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, CG Hallberg, Stockholm 1955, höjd 25,5 cm, lösa ljusmanschetter, vikt totalt 1041,6 g, fyllda.

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer, pärlor, stift, höjd 52 mm, vikt 7,9 g.

Utrop: 8 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade akvamariner ca 4,51 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, krokar, höjd 30 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 5 500 kr

Silver Etui

CIGARETTETUI, silver, emalj, dekor i form av en tjäder, invändigt förgyllt, Tyskland, 9x7 cm, vikt 149,3 g.

Utrop: 4 000 kr

ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct, River(E)/VS1, IGI certifikat F1058005, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, vikt 1,6 g.

Utrop: 16 000 kr

KOLONNLJUSSTAKAR, ett par, silver, WT Binder Schwäbisch Gmûnd, Tyskland, 1900-talets första hälft, höjd 15 cm, vikt 665,1 g, fyllda.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 6 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W(G-)/VVS, Sengels Guldsmedja, Stockholm 1984, stl 16,75 mm, vikt 9,5 g, mindre nagg på akvamarinen.

8 800 kr

Utrop: 9 700 kr

KANDELABRAR, ett par, silver, tvåarmade för tre ljus, CG Hallberg, Stockholm 1934, höjd 20 cm, längd 32 cm, lösa ljusmanschetter med insats, vikt 1482,3 g, fyllda.

4 800 kr

Utrop: 5 200 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 14 - briljant och 4 gammalslipade diamanter ca 2,90 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 7,4 g, två stenar är med skador, två diamanter med nagg på kuletten.

15 200 kr

Utrop: 15 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina, 36 äldre briljant - och åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-Ca/P, höjd 13,8 mm, vikt 3,6 g, snurrebussar i plast, några diamanter med skador och nagg.

Utrop: 4 000 kr

Smycken Lås

LÅS, för 2 - radigt collier, platina, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 39 mm, vikt 7,6 g, en diamant är LY.

4 300 kr

Utrop: 4 200 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,03 ct, River(D)/VS1, föreglad IGI 375919454.

80 000 kr

Utrop: 90 000 kr

MATSILVER, silver, 87 delar, Sten Sture, 12 st matgafflar, matskedar, matknivar, dessertgafflar, dessertknivar samt kaffeskedar, 11 st dessertskedar, 4 st smörknivar, total vikt ca 3357 g.

16 600 kr

Utrop: 13 800 kr