Avslutad | Moderna – Lördag 21 december 2019
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 (NK 53), vikt 15,7 g.
BORGILA, ring, sterlingsilver, bergkristall, Stockholm 1966, stl 16,25 mm, vikt 9,1 g, mindre nagg.
SANDBERG, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, ca W/VVS, stl 16,25 , vikt 4,5 g, originaletui.
ENGELBERT, collier, Ruta, sterlingsilver, design Sigurd Persson för Stigbert, Stockholm 1956, längd 34 cm, vikt 46,0 g.
BORGILA, 2 skålar, sterlingsilver, invändigt förgyllda, pärlbård, Stockholm 1947, höjd 6,5 mm, bredd 14 cm, totalvikt 1044,6 g,
LAPPONIA, Armband, 14K guld, Björn Weckström, Quadrate Forms, Finland 1973, längd 19 cm, vikt 59,7 g.
EFVA ATTLING, collier, You & Me, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/SI, längd 42 cm, vikt 5,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(F-G)/VS, vikt 1,0 g, stift.
PANDORA, armband, sterling silver, CZ, färgstenar, längd 18 cm, vikt 46,5 g, originaletui.
HÄNGE, silver, cabochonslipad ametist, Bengt Sörlings Konsthantverk, Stockholm 1963, höjd 5 cm, vikt 17,0 g, stor inneslutning som når ytan.
REY URBAN, silver, delvis förgylld, cabochonslipad agat, Stockholm 1954, stl 15,25 mm, vikt 11,7 g, skadad sten.
ALTON, collier, silver, bergskristall, öppningsbar, Pege för Alton, Falköping 1969, mått 13 x 18 cm vikt 40,6 g.
ARMRING, silver, bergskristall, signerad Vicson, Janssons Guldvaru, Lindesberg 1970, mått 6,4 x 6 g, öppningsbar, vikt 23,8 g.
LAPPONIA, collier, Space Apple, sterlingsilver, akryl, design Björn Weckström 1975, Finland 1983, längd 72 cm, vikt 38,7 g.
CARTIER, ring, Love, 18K guld, serienr. ANH478, stl 18,5 mm (58), vikt 3,7 g, certifikat, originaletui, ytterkartong.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-SI, längd 19 cm, vikt 7,7 g, några länkar med slitage.