Avslutad | Moderna – Lördag 21 december 2019
OLE LYNGGAARD, collier, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 6,4 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Hearts, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2 g.
DAVID ANDERSEN, collier, sterlingsilver, vit emalj, Norge, längd 37,5 cm, vikt 25,0 g.
DAVID ANDERSEN, armband, sterlingsilver, vit emalj, Norge, längd 18 cm, vikt 12,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g.
ARMRING, sterlingsilver, stel, Danmark 1900-talets andra hälft, 7x7 cm, vikt 57,2 g.
LAPPONIA, collier, Kaltio, 14K guld, bergkristall, Björn Weckström, Finland 1971, 51 cm, vikt 38,7 g.
LAPPONIA, ring, 18K guld, Björn Weckström, Finland 1970-tal, stl 15,25 mm, vikt 11,4 g.
RING, 18K vitguld, 75 briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, stl 17 mm, skev ringskena, flera diamanter med nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 33 briljanter ca 0,97 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K rodinerat guld, 65 briljantslipade diamanter ca 1,17 ctv, ca W-Cr/VS, stift, höjd 11 mm, vikt 5,8 g, en sten saknas.
RING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW/VS, Guld och silversmedjan, Linköping 2012, stl 17,5 mm, vikt 11,8 g.
LAPPONIA, collier, Nectaris, sterlingsilver, akryl, design Björn Weckström 1973, Finland 1974, längd 78 cm, vikt 26,6 g.
EFVA ATTLING, collier, sterlingsilver, Loop Necklace, innermått ca 12 x 11 cm, vikt 35,7 g, etui.
EFVA ATTLING, örhängen, sterlingsilver, Twisting Earrings, höjd 7 cm, stora loopen 3,5 cm i bredd, stift, vikt 16,7 g, etui.