Avslutad | Moderna – Lördag 21 december 2019
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 1,01 ct, TW(G)/SI1, inskription GIA 2246662048, 14 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g.
CHOPARD, ring, 18K vitguld, Happy Diamonds Heart Ring, refenesnummer 82/4354-20, serienummer 2885321, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, stl 17,25 mm, vikt 8,8 g, certifikat, slitage.
PER BORUP, lås 18K guld /vitguld, collier 18K guld och oxiderat sterlingsilver, collier med onyx medföljer, längd 44 cm, vikt 46,4 g.
REY URBAN, brosch, sterlingsilver, Stol, numrerad 22/25, mått 5,5 x 2,2 cm, etui, vikt 11,3 g.
ALTON, armring, silver, bergskristall, öppningsbar, Pege för Alton, Falköping 1968, mått 6,5 x 5,8 cm, vikt 22,6 g.
ANTON MICHELSEN, bestickservis, 23-delar, Tulip, sterlingsilver, 6 bordsskedar, 6 borgsgafflar, 6 bordsknivar, 2 smörknivar, 2 uppläggningsgafflar, 1 såsslev, design Ole Hage, Danmark, vikt 1200,0 g, schatull.
HAND, helalliansring, Front, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,70 ct ca TW/SI, rubin, Idéguld, Borås 2005, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g.