Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober 2019
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca Cr/SI, längd 38 cm, vikt 3,7 g.
HÄNGE M. KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct, ca W/P, längd 42 cm, vikt 4,2 g, säkerhetskedja ej guld, diamanten har en skada på kronan.
RING, 18K guld, navettslipad diamant ca 0,07 ct, navettslipade smaragder, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
SALOVAARA, manschettknappar, silver, Åbo 1972, stl 23 x 14 mm, vikt 14,3 g.
RING, silver, cabochonslipad ametist, Einari Ailio, Jyväskylä 1962, stl 18 mm, vikt 4,1 g, slitage och skada på ametisten.
KALEVALA, brosch och hänge/kedja, brons, Finland, broschens diameter 32 mm, hängets höjd 34 cm, längd 62 cm.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,17 ct ca W/VS, stl 16 mm, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, 3 brilj. enligt gravyr 0,21 ctv ca W/VS, en kulett med nagg, stl 18,25 mm, vikt 3,6 g.