Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober 2019
BROSCH, 18K guld, emalj, pärla, gammalslipad diamant, mått 2,5x2,7 cm, vikt 5,0 g, skador på emalj,
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,35 ctv ca TW-W(G-H)/VS, stl 19,25 mm, vikt 4,7 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K gulguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08ct, ca W/SI, stift, vikt 1,0g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08ct, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,0g
PÄRLCOLLIER, 18K guld, odlade saltvattenspärlor något barocka ca 6,85-6,60 mm, längd 65 cm, vikt 37,1 g.
PÄRLCOLLIER, 2 radigt, odlade saltvattenspärlor ca 5,90-5,55 mm, längd 45 cm, vikt 35,6 g, någon pärla med skada.
RING, 18K guld, blå safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/SI, stl 19 mm, vikt 4,3 g, 2 diamanter med mindre skada och nagg.