Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober 2019
COLLIER, akvamarinkulor, doserade ca 6,7 - 14,7 mm, oknutet, magnetlås, vikt 47,9 g.
ARMBAND, lapis lazuli, kulor ca 16 mm, längd ca 16 cm, stretch, vikt 121,8 g, ej knutet.
ALTON, armband, silver, cabochonslipade blå kalcedoner, Falköping 1963, längd 18,5 cm, vikt 22,6 g, en länk med liten buckla.
ANTON MICHELSEN, brosch, sterlingsilver, cabochonslipade koraller, Stockholm 1953, vikt 13,1 g, senare hängning.
BROSCHER, 2 st, gulmetall, mikromosaik, ena saknar en del av mosaiken och andra med bucklor.
BROSCHER, 2 st, silver, paste, stl 65 x 35 mm, vikt 29,4 g, några med nagg och skador.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(F-G)/SI, stl 18,25 mm, vikt 2,1 g, ena diamanten med nagg på kuletten och natural på rondisten.
SMYCKESSET, ring och örhängen, förgyllt silver, granater, halvpärlor, stl 16,5 mm, vikt 6,9 g, stift.
JOSEFINE DAVIDSSON, ring, sterlingsilver, cabochonslipad diopsid kattöga, Stockholm 2011, stl 17 mm, vikt 5,3 g.
ENSTENSRING, 23K guld, fattning i 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, ca TCr(I)/SI2, Stockholm 1895, stl 17 mm, vikt 4,7 g, omarbetad.