Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september 2019
RING, 18K guld/vitguld, 11 prinsesslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g, en diamant med skada i ena hörnet, många av diamanterna har mycket slitage på fasettkanterna på kronan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/VS, stl 18,25+ mm, vikt 1,6 g, böjd/skev fattning.
ANTON MICHELSEN, brosch, Daisy, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, Danmark, diameter 38 mm, vikt 9,9 g.
ARMBAND, förgyllt silver, blommor, vit emalj, Den Danske Ella Hansen, Stockholm 1946, längd 18 cm, vikt 11,3 g, emaljskador.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 6,2-6,4 mm, lås i 14K vitguld, längd 46 cm, vikt 23,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW(G)/SI, stl 17,75, vikt 3,0 g, slitna klor
ETT CARMOSÉÖRHÄNGE, 18K vitguld, 1 briljant- och 6 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 0,6 g, ej snurrebuss.
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, på 4 kulfötter, C Fuller, London 1815, höjd 10 cm, längd 16 cm, vikt 153,3 g.
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, delvis förgylld, slät fotring,E Hultin, Sala 1837, höjd 9 cm, vikt 56,3 g.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, silver, Kanna, höjd 14 cm, längd 13 cm (rymmer 4 dl), mjölk/gräddkanna, höjd 4,8 cm, sockerskål höjd 4,8 cm, Holland ca 1930, totalvikt 410,3 g,
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, konisk på slät fotring, Moskva 1883, höjd 7,7 cm, längd 12,2 cm, vikt 119,6 g.
DOSA, silver, rund, lock med reliefbård, C Nyström, Stockholm 1850, höjd 3,5 cm, djup 4,3 cm, vikt 18,9, bucklor.
ALLIANSRING, 18K guls, 11 prinsesslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/SI, stl m17,25 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
STIGBERT, ring, 18K guld, odlad pärla 8 mm, vita stenar, Engelbert, svaga fattningar, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.
BÄGARE, silver, vidgande på räfflad fot, A Risén, Göteborg 1800, höjd 6,5 cm, vikt 25,5 g.