Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september 2019
BROSCH, 18K guld, cabochonslipade gröna kalcedoner, Owen & Larsson Co Larsson, Stockholm 1945, längd 45 mm, vikt 6,0 g.
RING, 18K guld, cabochonslipade gröna kalcedoner, Owen & Larsson Co Larsson, Stockholm 1945, stl 18,5 mm, vikt 3,1 g, mycket slitna stämplar.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7 mm, lås i 18K guld, lapis lazuli, längd 108 cm, vikt 63,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, höjd 10 mm, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade smaragder, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stift, höjd 8 mm, vikt 1,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, Stockholm 1973, stl 18,75 mm, vikt 4,7 g, en diamant med nagg och skada.
HÄNGE, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, längd 3,7 cm, vikt 2,9 g, nagg.
RING, sterlingsilver, pärlemor, pärla, Urdis Galleri, Grythyttan 1993, stl 20,25 mm, vikt 23g.
ARMBAND, 18K guld, rubiner, safirer, smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca W/P, , längd 16,5 cm, vikt 9,4 g, en sten saknas, två länkdelar är skadade, slitna fattningar.