Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september 2019
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, doserat ca 12,5 - 16,5 mm, matterat kullås i 9K vitguld, knutet, längd 44 cm.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca Cr/SI,14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, Norrköping 1952, stl 17 mm, vikt 6,7 g, två diamater saknas.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 4,8 g, tre diamanter med skador.
RING, 18K vitguld, äldre briljant- och rosenslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,2 g, nedsliten fattning, vikt 2,2 g.
SYSKONRING, 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g, en gammalslipad diamant med skada, en åttkantslipad diamant med skada, slitna klor.
ARMRING, silver, bergskristall, Jonsson Guld, Hägersten1964, öppningsbar, innermått 5,8x5,3 cm, vikt 54,1 g.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld, odlade pärlor, doserat, pärlor 3,7-7,3 mm, längd 52,5 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,26 ctv, ca W-TCa/SI1, stift, vikt 1,3 g, snurrebussar saknas.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,15 ct ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv ca W/VS, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, (enligt gravyr 0,39 ctv totalt), stl 16+ mm, vikt 5,0 g.
RING, 18K vitguld, briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, stl 19 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamamnter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 19 mm, vikt 6,4 g, en diamant skadad, mittstenen lös i sin fattning.
RING, 18K guld, 29 briljanter ca 0,50 ct ca TW-W/SI, stl 16 mm, vikt 5,8 g, en diamant är trasig, en diamant med nagg på bord.