Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september 2019
SMYCKESET, 2 delar, förgylld metall, granater, örhängen med skruvmekanism, collier, längd 41 cm,
RING, 18K guld/vitguld, droppslipad diffusionsbehandlad blå safir ca 0,95 ct, 9 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, Walters Guldsmedja, Stockholm 1993, stl 17,75 mm, vikt 12,7 g.
RING, 18K guld/vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 18 mm, vikt 7,3 g, graverad.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor i flera storlekar, detaljer i silver, längd 90 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterad behandlad "Mystic topaz", paste, stift, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, 9K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca Cape/P, odlade sötvattenspärlor, stift, vikt 4,2 g.
BROSCH/HÄNGE, 14K guld, syntetisk rubin, odlade pärlor, 6 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/VS-P, diameter 35 mm, vikt 11,9 g, några fattningar skadade, två diamanter med nagg på rondist.
HÄNGE, 18K vitguld, onyxcamé, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, mått 2,8 x 2,0 cm, vikt 4,5 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 5,78 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 17 cm, vikt 11,7 g, 4 diamanter saknas, flera diamanter med nagg på kulett, 2 med skada på rondist och en med nagg på rondist, några diamanter rör sig i sin fattning.
Smycken Slipshållare
SLIPSNÅL, 18K guld, liknar en knapp, säkerhetskedja avsedd att fästa i en liten knapp, vikt 4,3 g och med bakstycke i gulmetall 5,8 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, Halmstad 1973, stl 15,25 mm, vikt 8,1 g, gravyr.
HÄNGE, 18K guld, 1 ovalslipad safir, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ct, höjd 2,5 cm, öppningsbar ögla, vikt 4,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärta, venezialänk, 25 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 38 cm, vikt 5,8 g.
RING, 18K vitguld, 5 smaragder, 2 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/P och CA/SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g, smaragden i mitten är skadad.
ARMBAND, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/SI, längd 18,5 cm, vikt 11,8 g.
COLLIER, doserade kulor i malakit, lås i 18K guld, längd 52 cm, vikt 48,8 g, knutet.
6 KAFFESKEDAR, silver, Sheffield, 1915-1916, England, antika,vikt 73 g, originaletui.
RING, 23K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g,