Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2019
BORDSDEKORATIONER silver, 2 fasaner, karaffer, möjligen Italien, höjd, 17cm, längd 30 cm, vikt 674,3 g.
DOSA, förgyllt silver, blå emalj, monterat ur i lock, defekt, Tyskland, 1800-tal, höjd 5 cm, diameter 10 cm, vikt 316,9 g, emaljskador.
GRÄDDKANNA, silver, på fot, hänkel, London 1835, öjd 15,5 cm, vikt 137,0 g, vapensköld med gravyr Dum Spiro Spero.
OLOF HELLBOM, snusdosa, silver, invändigt förgylld, med giftgömma, Stockholm 1802, 4,5x4,5 g, vikt 89,8 g, monogram.
GUSTAF HENRIK SIDVALL, bägare, silver, invändigt förgylld, Norrköping 1796, höjd 12 cm, vikt 90,9 g, mindre bucklor.
COLLIER, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS-SI, längd 42 cm,, vikt 4,9 gram.
BERNARD HALCK, bägare, silver, Halmstad 1764, höjd 9,5 cm, vikt 71,4 g, gravyr på livet, mindre bucklor, mindre bristning vid mynningen.
IVAR LUNTHIN, bägare, silver, Lund, 1700-talets andra hälft, höjd 8 cm, vikt 26,7 g, mindre bucklor.
CARL FREDRIK SESEMAN, bägare, silver, Arboga 1781, höjd 10 cm, vikt 61,2 g, mindre bucklor.
ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant 1,64 ct enligt gravyr, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 4,8 g, flera nagg på rondist.
Ring, 14K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,40 ct, ca CA(M)/VVS, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g, litet nagg på rondist.
Ädelstenar Safirer
SAFIR, kuddslipad, 1,71 ct, hålighet på paviljong, inneslutningar når ytan, nagg och slitage på fasettkanter.