Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2019
RING, 23K guld, odlad pärla, 9 äldre briljantslipade diamanter ca W/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 4,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 5-5,5 mm, längd 80 cm, lås i 18K vitguld med 6 safirer samt en pärla, vikt32,0 g, knutet.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 4,8 mm, 16 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, stift, vikt 2,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade något barocka gulaktiga pärlor ca 8,5 mm, längd 150 cm, lås och säkerhetskedja i 18K guld, vikt 158,7 g, knutet.
HÄNGE/BROSCH, 18K guld, blå emalj, 7 ametister, 2 smaragder, kalcedon, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, höjd 5 cm, vikt 13,1 g, 1 kalcedon skadad. *
STIGBERT, brosch, 18K vitguld, cabochonslipad blå safir, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, Engelbert, Stockholm 1941, 4,5x2 cm, vikt 5,4 g.
RING, 14K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/SI-P, Ryssland, stl 18,25 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, Ryssland, vikt 5,3 g, stift med stopp,
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,44 ct, ca TCa/VS, Dahlgren & Co, Malmö 1926, stl 18,75 mm, vikt 1,4 g, mindre nagg på rondisten.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/P1, HRD Grading Report 170003096150, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K guld, safir, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,6 g.
ATELJER AJOUR, ring, 18K vitguld, 11 gammalslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca River-TCa(E-L)/VS-SI, Stockholm 1968, stl 19 mm, vikt 15,4 g, flera diamanter skadade.
RING, 14K guld, lila stjärnsafir ca 18,00 ct, ca 16,3 x 14,7 x 7,5 mm, stl 20 mm, vikt 8,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade peridoter, 82 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, huggies, höjd 26 mm, vikt 4,7 g, nagg på en peridot.
GRÄDDKANNA, silver, godronnerad, hänkel, Stephen Adams, England, London 1795, höjd 13,5 cm, vikt 139,6 g, hänkel med lagning.
Smycken Nål
KRÅSNÅL, 18K guld/platina, 5 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/SI, år 1925, längd 4,4 cm, vikt 1,4 g, två diamanter med små skador.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld 44 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv ca W/SI, vikt 2,4 g, huggies.