Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2019
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stift/clips, höjd 32 mm, vikt 12 g, en diamant saknas.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld med roséguld, briljantslipad diamant 2,01 ct, W(H)/SI2, certifikat IGI 250698066, 26 rosa briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g, mittstenen med inverterade naturaler vid rondist, några sidostenar med små skador och nagg.
PÄRLCOLLIER, 31 odlade south sea pärlor, doserade, ca 13,4-17,3 mm, lås i 18K vitguld med 158 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-P, längd 51,5 cm, vikt 160,6 g, kuvertetui, flera diamanter med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 14K guld/silver, smaragd, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 40 cm, vikt 3,7 g, mindre nagg och skador hos diamanterna, etui.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 6,6-9,6 mm, doserat, lås i 18K vitguld, rosa och blå safirer, längd 51 cm, vikt 47,6 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade saltvattenspärlor ca 7,6-8,0 mm, lås i 18K vitguld, åttkantslipade diamanter, rubiner, längd 45 cm, vikt 73,2 g, nagg.
TRESTENSRING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr(F-J)/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, diamanterna har alla nagg på rondist.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCa(K)/SI, 16 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 7,8 g, mittstenen med litet nagg på kulett, en sidosten trasig, två sidostenar med nagg, en sidosten med stor inverterad natural på kronan.
RING, 18K guld, 59 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 4,7 g, två åttkantslipade skadade.
COLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW(G)/SI, längd 36,5 mm, vikt 2,1 g, små nagg på rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 38 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, vikt 6,3 g.
MATSILVER, 41 delar, Olga, 10 bordsknivar, 9 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 10 kaffeskedar, etuier.
RING, 18K vitguld, odlad golden South Seapärla ca 10,4 mm, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.