Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli 2019
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade barocka southsea pärlor, 20 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, höjd 38 mm, vikt 16,5 g, krokar, ena pärlan med repor, en diamant skadad och en med nagg.
ARMBAND, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 1,29 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 18 cm, vikt 4,3 g, flera diamanter med nagg på kulett.
RING, 18K guld, 113 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 12,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 12 ovalslipade rubiner ca 1,76 ctv, 58 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, vikt 5,5 g, stift, några diamanter med nagg, två rubiner med nagg på rondist och några med inneslutningar når ytan.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade saltvattenspärlor ca 12 mm, 84 briljantslipade diamanter ca 1,07 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, höjd 50 mm, vikt 8,1 g, stift.
ARMBAND, 18K vitguld, delvis svartrodinerad, 48 rubiner ca 2,18 ctv, ställbar längd till 21 cm, vikt 7,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, silver/14K guld, odlade sötvattenspärlor, smaragder ca 1,43 ctv, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,07 ctv, ca Cr-Light Yellow/SI-P, vikt 14,4 g, stift, smaragderna med nagg och inneslutningar som når ytan, flera diamanter skadade.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 180 baguette- och åttkantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, höjd 19 mm, vikt 4,2 g, flera diamanter med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade southsea pärlor ca 12,9-13,1 mm, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW(G)/P, vikt 9,1 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 120 baguette- och briljantslipade diamanter ca 1,16 ctv, ca W-TCa(H-K)/SI-P, höjd 30 mm, vikt 6,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade saltvattenspärlor ca 9,6-9,8 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, vikt 4,9 g, stift, en diamant med nagg på krona.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 mabépärlor ca 14 mm, 36 carréslipade rubiner ca 2,80 ctv, stift med clips, vikt 12,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 130 baguette- och briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TCr-Light Yellow/SI-P, höjd 58 mm, vikt 6,0 g, stift, en diamant skadad och några med nagg.
RING, 18K vitguld, 41 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g, några diamanter med nagg.
DIAMANT, briljantslipad 0,64 ct, TW(G)/VVS2, förseglad av Rolf Krieger, stark fluorescens.
HELALLIANSRING, platina, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCa/VS, Göta Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1962, stl 17 mm, vikt 3,0 g, en diamant med nagg, en diamant med spaltningsskada.
ARMBAND, 18K vitguld, 31 svarta diamanter ca 0,69 ctv, 31 briljantslipade diamanter ca 0,64 ct ca TW-W/VVS-VS,längd 18 cm, vikt 7,1 g.
RING, 18K guld, 27 briljanter ca 0,27 ctv enl gravyr, ca W/VS, stl 16,25 mm, Schalins, vikt 6,5 g.