121 - 140 av 263
1...678...14 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli 2019

Klubbad för

RING, 18K vitguld, briljanter ca 0,89 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g, en mindre diamant med nagg i bordet.

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 1,69 ctv, ca W-TCa(H-L)/P, stl 17 mm, vikt 4,0 g, ett fåtal diamanter med nagg.

Utrop: 10 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, hjärtslipad diamant 1,00 ct, TCr(I)/SI1, GIA certifikat 6291321573, längd 42 cm, vikt 3,9 g.

Utrop: 34 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärta, blå safirer ca 2,16 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W(G-H)/P, längd 40 cm, vikt 8,0 g.

8 400 kr

Utrop: 9 400 kr

COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,12 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, justerbar längd 32-42 cm, vikt 12,5 g, ett fåtal diamanter med mindre nagg.

Utrop: 24 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TCr-TCa(I-L)/SI-P, huggies, vikt 4,1 g, en diamant med nagg.

Utrop: 8 200 kr

RING, 18K vitguld, blommor, briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g, 3 diamanter med nagg.

Utrop: 7 500 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld, odlade barocka pärlor krokar, längd 4,5 cm, vikt 7,8 g.

Utrop: 2 000 kr

TENNISARMBAND, 18K oxiderat guld, 71 svarta diamanter ca 2,78 ctv, längd 18 cm, vikt 7,8 g.

11 000 kr

Utrop: 12 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stift, vikt 2,4 g.

Utrop: 6 000 kr

COLLIER, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,97 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 46,5 cm, vikt 6,5 g, enstaka diamanter har nagg på kuletten.

Utrop: 15 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 odlade och färgade sötvattenspärlor ca 6 - 7 mm, 34 briljanter ca 0,48 ctv, ca W-TCr/VS-SI1, stift, vikt 6,2 g, en dia sitter snett.

Utrop: 7 500 kr

MATSILVER, 38 delar, Svensk rund, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 2 efterrättsskedar, GAB, 90-tal, total vikt 1792,8 g, lindor medföljer.

5 700 kr

Utrop: 4 200 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 60 åttkantslipade diamanter enligt gravyr 1,20 ctv ca W/SI, längd 18 cm, vikt 20,3 g.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv ca W/VS, nagg, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17 mm, vikt 4,2 g.

2 600 kr

Utrop: 3 000 kr

RING, platina, svart opal ca 4,67 ct, troligen lightning ridge, endast blå-lila färgspel, 24 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, stl 15,5 mm, vikt 9,8 g, repor på opalen, en diamant med skada vid rondist och några med nagg.

Utrop: 10 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/SI-P, längd 16,5 cm, vikt 6,8 g, flera diamanter med skador och nagg.

10 600 kr

Utrop: 11 600 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 68 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(F-H)/P, längd 18 cm, vikt 6,0 g.

Utrop: 11 000 kr

ENSTENSRING, 23K guld, fattning i 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W-TCr(H-I)/VS, stl 19,25 mm, gravyr, vikt 7,1 g, diamant med litet nagg på kulett.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade golden southsea pärlor ca 11,8-11,9 mm, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W(G-H)/P, vikt 7,8 g, stift, ena diamanten med nagg och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 9 400 kr