Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli 2019
RING, 18K vitguld, briljanter ca 0,89 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g, en mindre diamant med nagg i bordet.
RING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 1,69 ctv, ca W-TCa(H-L)/P, stl 17 mm, vikt 4,0 g, ett fåtal diamanter med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, hjärtslipad diamant 1,00 ct, TCr(I)/SI1, GIA certifikat 6291321573, längd 42 cm, vikt 3,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärta, blå safirer ca 2,16 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W(G-H)/P, längd 40 cm, vikt 8,0 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,12 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, justerbar längd 32-42 cm, vikt 12,5 g, ett fåtal diamanter med mindre nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TCr-TCa(I-L)/SI-P, huggies, vikt 4,1 g, en diamant med nagg.
RING, 18K vitguld, blommor, briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g, 3 diamanter med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld, odlade barocka pärlor krokar, längd 4,5 cm, vikt 7,8 g.
TENNISARMBAND, 18K oxiderat guld, 71 svarta diamanter ca 2,78 ctv, längd 18 cm, vikt 7,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stift, vikt 2,4 g.
COLLIER, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,97 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 46,5 cm, vikt 6,5 g, enstaka diamanter har nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 odlade och färgade sötvattenspärlor ca 6 - 7 mm, 34 briljanter ca 0,48 ctv, ca W-TCr/VS-SI1, stift, vikt 6,2 g, en dia sitter snett.
MATSILVER, 38 delar, Svensk rund, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 2 efterrättsskedar, GAB, 90-tal, total vikt 1792,8 g, lindor medföljer.
ARMBAND, 18K vitguld, 60 åttkantslipade diamanter enligt gravyr 1,20 ctv ca W/SI, längd 18 cm, vikt 20,3 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv ca W/VS, nagg, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
RING, platina, svart opal ca 4,67 ct, troligen lightning ridge, endast blå-lila färgspel, 24 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, stl 15,5 mm, vikt 9,8 g, repor på opalen, en diamant med skada vid rondist och några med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/SI-P, längd 16,5 cm, vikt 6,8 g, flera diamanter med skador och nagg.
TENNISARMBAND, 18K guld, 68 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(F-H)/P, längd 18 cm, vikt 6,0 g.
ENSTENSRING, 23K guld, fattning i 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W-TCr(H-I)/VS, stl 19,25 mm, gravyr, vikt 7,1 g, diamant med litet nagg på kulett.