161 - 180 av 263
1...8910...14 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli 2019

Klubbad för

ARMBAND, 18K vitguld, 9 ovalslipade safirer ca 6,5 ctv, säkerhetskedja, längd 18,5 cm, vikt 11,8 g.

6 300 kr

Utrop: 7 200 kr

HÄNGE, kors, 18K rodinerat guld, 279 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 5,0 x 4,0 cm, vikt 12,6 g.

Utrop: 33 500 kr

RING, 14K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, W-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,2 g.

Utrop: 6 000 kr

SERVERINGSBESTICK, 4 delar, silver, Frankrike, omkring 1900, längd 16-19 cm, vikt 145,2 g, mindre bucklor, etui.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 3,36 ct, ca TCa(K-L)/VS1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 6,2 g, mittstenen sitter något snett i fattning, har liten kulettfasett, naturaler på rondist och tunn rondist.

108 000 kr

Utrop: 122 000 kr

MARKISRING, 18K guld/silver, blå safir ca 0,65 ct, 16 gammalslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, C.G. Hallberg, Stockholm 1898, stl 18 mm, vikt 5,1 g, safir med slitna fasettkanter, 2 diamanter med skador.

Utrop: 7 100 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,50 ct, ca TCr(I)/SI1, sargfattad i vitguld, stl 17 mm, 4 mm bred ringskena, vikt 5,5 g, stämplad BÖS och 18K.

Utrop: 9 900 kr

BROSCH, 14K guld/silver, rosenslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd 9 cm, vikt 10,4 g, en diamant saknas, en diamant med nagg/mindre skada.

Utrop: 2 900 kr

ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 3,30 ct, ca Cape(N)/SI1, brun ton, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,9 g, mittstenen med stor skada, en av sidostenarna med trasig.

25 000 kr

Utrop: 27 000 kr

PÄRLAVKORTARE, 14K guld, opaldubblet, ca 19x16 mm, vikt 9,2 g.

Utrop: 3 400 kr

PÅHÄNGE, till pärlcollier, 14K guld, odlad barock pärla, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca TW(G)/VS, längd 3,5 cm, vikt 9,5 g.

Utrop: 2 500 kr

BROSCHNÅL, 14K guld/vitguld, diamanter i olika slipningar ca 1,40 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-P, vikt 5,5 g, en diamant med skador.

3 100 kr

Utrop: 3 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 odlade pärlor varav två färgade svarta ca 9,5-10,5 mm, 4 briljanter ca 0,26 ctv ca TW-W/VS-SI, vikt11,8 g, stift/clips.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K vitguld, delvis svartrodinerad, blå safirer ca 2,09 ctv, stl 16,5 mm, vikt 10,7 g, flera med små nagg.

Utrop: 11 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, cabochonslipade safirer, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stift, vikt 3,2 g.

4 300 kr

Utrop: 4 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca W-TCa/VS-SI, vikt 4,1 g, krokar med stopp, en diamant med nagg invid kronan.

Utrop: 12 600 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade tahitipärlor, ca 12,3-12,6 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W(H)/SI, stift med clips, vikt 9,8 g.

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/metall, odlade sötvattenspärlor, höjd 9 c, vikt 26,1 g, krokar.

Utrop: 3 800 kr

BJÖRN JÄGERSTIG, örhängen, 18K guld, 2 cabochonslipade rubiner, Människokedja, höjd 3,5 cm, stift, vikt 5,3 g.

2 800 kr

Utrop: 3 000 kr

BJÖRN JÄGERSTIG, örhängen, Människokedja, 18K guld, 2 cabochonslipade rubiner, höjd 1,5 cm, vikt 4,2 g, stiften är i olika färg, ena rubinen har inneslutning som når ytan.

Utrop: 2 000 kr