Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli 2019
ARMBAND, 18K vitguld, 9 ovalslipade safirer ca 6,5 ctv, säkerhetskedja, längd 18,5 cm, vikt 11,8 g.
HÄNGE, kors, 18K rodinerat guld, 279 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 5,0 x 4,0 cm, vikt 12,6 g.
RING, 14K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, W-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,2 g.
SERVERINGSBESTICK, 4 delar, silver, Frankrike, omkring 1900, längd 16-19 cm, vikt 145,2 g, mindre bucklor, etui.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 3,36 ct, ca TCa(K-L)/VS1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 6,2 g, mittstenen sitter något snett i fattning, har liten kulettfasett, naturaler på rondist och tunn rondist.
MARKISRING, 18K guld/silver, blå safir ca 0,65 ct, 16 gammalslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, C.G. Hallberg, Stockholm 1898, stl 18 mm, vikt 5,1 g, safir med slitna fasettkanter, 2 diamanter med skador.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,50 ct, ca TCr(I)/SI1, sargfattad i vitguld, stl 17 mm, 4 mm bred ringskena, vikt 5,5 g, stämplad BÖS och 18K.
BROSCH, 14K guld/silver, rosenslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd 9 cm, vikt 10,4 g, en diamant saknas, en diamant med nagg/mindre skada.
ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 3,30 ct, ca Cape(N)/SI1, brun ton, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,9 g, mittstenen med stor skada, en av sidostenarna med trasig.
PÅHÄNGE, till pärlcollier, 14K guld, odlad barock pärla, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca TW(G)/VS, längd 3,5 cm, vikt 9,5 g.
BROSCHNÅL, 14K guld/vitguld, diamanter i olika slipningar ca 1,40 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-P, vikt 5,5 g, en diamant med skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 odlade pärlor varav två färgade svarta ca 9,5-10,5 mm, 4 briljanter ca 0,26 ctv ca TW-W/VS-SI, vikt11,8 g, stift/clips.
RING, 18K vitguld, delvis svartrodinerad, blå safirer ca 2,09 ctv, stl 16,5 mm, vikt 10,7 g, flera med små nagg.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, cabochonslipade safirer, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stift, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca W-TCa/VS-SI, vikt 4,1 g, krokar med stopp, en diamant med nagg invid kronan.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade tahitipärlor, ca 12,3-12,6 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W(H)/SI, stift med clips, vikt 9,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/metall, odlade sötvattenspärlor, höjd 9 c, vikt 26,1 g, krokar.
BJÖRN JÄGERSTIG, örhängen, 18K guld, 2 cabochonslipade rubiner, Människokedja, höjd 3,5 cm, stift, vikt 5,3 g.