Avslutad | Moderna – Lördag 20 juli 2019
GEORG JENSEN, armring, 554 A, sterling silver, innerdiamater 6,5 cm, vikt 47,2 g, originalpåse.
REY URBAN, armring, sterling silver, Stockholm 1968, innerdiameter 6,5 cm, vikt 39,7 g, tygpåse.
EFVA ATTLING, hänge/kedja, sterling silver, längd 72 cm, vikt 13,4 g, originalask.
OLE LYNGGAARD, hänge/tygband, Lotus and Leaves, sterling silver, ametist, längd ca 120 cm, originaletui.
BVLGARI, ring, B.Zero1, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, stl 49 (15,5 mm), vikt 12,5 g, kvitto, originaletui.
ARMBAND, 18K vitguld, 360 baguette- och briljantslipade diamanter ca 3,56 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 11,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, 153 briljantslipade diamanter ca 4,19 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 43 cm, vikt 15,3 g.
COLLIER, ca 10 mm brunsvarta naturstenskulor, trädd för Lynggaard, sliten tråd, dobbar, längd 40 cm, (lås finns ej med), vikt 47,2 g.
COLLIER, 10 mm gröna och rödbruna naturstenskulor, trädd för Lynggaard, dobbar, (lås finns ej med), längd 39 cm, vikt 57,5 g.
COLLIER, 16 mm rödbruna naturstenskulor, trädd på vajer för Lynggaard (ej knuten), längd 39,5 cm, vikt 132,7 g, små bucklor på metallen i ena änden.
TENNISARMBAND, 18K guld, 95 briljanter ca 1,32 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 6,3 g.
BVLGARI, örhängen, Mediterranean Eden, 18K roséguld, pärlemor, briljantslipade diamanter, höjd 35 mm, stift/clips, originaletui.
BOUCHERON, ring, 18K guld, sockertoppslipad akvamarin, refnr 50268, stl 16,25 mm, vikt 9,8 g, akvamarin med slitage.
HEDVIG WESTERMARK, örhängen, sterlingsilver, Smide & Form, stift, höjd 14 mm, vikt 6,1 g, saknar snurrebussar.
TENNISARMBAND, 18K vitguld/roséguld, 82 briljantslipade diamanter ca 2,46 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 6,8 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 71 briljantslipade diamanter ca 2,31 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 7,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 95 briljantslipade diamanter ca 2,52 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18,5 cm, vikt 6,7 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 92 briljanter ca 1,28 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 6,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljanter ca 0,66 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,2 g.