Avslutad | Moderna – Lördag 20 juli 2019
GEORG JENSEN, ring, Moonrise, 18K guld, cabochonslipad citrin, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, nr 562A, sterlingsilver, onyx, stl 17,75 mm, vikt 16,7 g, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, nr 593E, Aria, sterlingsilver, stl 17,75 mm, vikt 14,8 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 0,90 ct, TCr(I)/SI1, inskription GIA 2276541546, 28 briljantslipade diamanter totalt ca 0,40 ct, ca TW(G)/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,8 g, en briljant med nagg på krona, en briljant med nagg på kulett, två briljanter med skada på kulett.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 2,2 g.
PONIROS, ring, 18K vitguld, Akrotiri, briljantslipade diamanter 0,69 ctv enligt gravyr ca TW-W/VS, svarta diamanter, stl 18,5 mm, vikt 11,0 g.
TIFFANY & CO, vigselring, platina 950, Milgrain Wedding Band, stl 18,75 mm, vikt 8,7 g.
CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K guld, serienr. DK2605, stl 21, vikt 40 g, certifikat, originaletui.
TORUN BÜLOW-HÜBE, örhängen, silver, tigeröga, senare krokar, ej signerade, höjd 6,4 cm, vikt 6,5 g.(d)
IBE DAHLQVIST, collier, sterlingsilver, hamrad yta, Visby 1975, diameter 11,8 cm, vikt 22,9 g.(d)