Avslutad | Moderna – Lördag 20 juli 2019
EFVA ATTLING, Magic Star Ring, 18K vitguld, rökkvarts ca 16,5 ct, 46 briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca TW/SI, stl 17,5 mm, vikt 17,7 g, originaletui.
RING, 18K guld, ca 148 briljantslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca W/VS-SI, stl 19,25 mm, 16,7 g, en diamant är skadad
GEORG JENSEN, dosa, silver, lapis lazuli, arbetad yta, nr 79 D, Danmark ca 1930, vikt 20,0 g.
ERIC LÖFMAN, punschkoppar, 6 st, silver, förgylld insida, arbetad yta, Markströms, Uppsala 1986, signerade, total vikt 260,8 g.
MUST DE CARTIER, ring, Trinity, 18K guld, stl 50 (15,25 mm), vikt 6,8 g, utsliten graverad logotyp, originaletui.
LAPPONIA, ring, 18K guld/platina, briljantslipad diamant 0,09 ct, Björn Weckström, Finland 1994, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g, påse.
LAPPONIA, collier, platina, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, Finland 1982, längd 44 cm, vikt 6,7 g, påse.
CHIMENTO, helalliansring, 18K roséguld/vitguld, Aternitas Band Ring, 34 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 4,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 57 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW(F-G)/VS, Art Metall, signerad Håkan Orrling, Helsingborg, stl 29 x 6 mm, vikt 4,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, ankarlänk, 47 baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, längd 42 cm, vikt 3,7 g.
CHOPARD, hänge/kedja, Happy Diamonds, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, TW(F-G)/IF-VVS, 26 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW(F-G)/VVS, referensnummer. 799769-1007, serienummer. 3513613, längd 54 c, vikt 23,5 g, certifikat, originaletui, ytterkartong.
TIFFANY & CO, enstensring, platina, asscherslipad diamant 0,44 ct, ca W(H)/VS2, stl 16,5 mm, vikt 4 g, originaletui, ytterask.