Avslutad | Moderna – Lördag 20 juli 2019
RING, 14K vitguld, blå topas, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 1,8 g.
Visa varaSmycken Manschettknappar
MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW/VS, vikt 14 g,
GEORG JENSEN, manschettknappar, nr 206, sterlingsilver, Danmark, efter 1945, vikt 18,0 g.
GEORG JENSEN, armring, sterlingsilver, ledad, Danmark, efter 1945, 5,5x6,5 cm, vikt 46,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca Y/SI, stl 19 mm, vikt 5,3, g, sned fattning.
CHOPARD, hänge/kedja, Happy Diamonds, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, längd 42 cm, vikt 8,6 g.
PANDORA, armband, Moments Gold Clasp, 14K guld, 2 berlocker 14K guld, 2 rubiner, briljantslipad diamant 0,01 ct, längd 20 cm, vikt 25,1 g.
CHOPARD, örhängen, Happy Diamonds, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stift, höjd 9 mm, vikt 7,6 g.
CHOPARD, armring, Happy Diamonds, 18K vitguld, brijantslipad diamant 0,05 ct, öppningsbart, 6,1 x 5,1 cm, vikt 21,9 g.
CHOPARD, ring, Happy Diamonds, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, stl 17 mm, vikt 12,8 g, storleksändrad, originaletui och ytterkartong.
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, bergkristall, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1941, vikt 13,5 g, mindre nagg. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS, diam 2,5 cm, vikt 6,6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca TW-W/VS, 2,5x2,1 cm, vikt 6,2 g, stift.