Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni 2019
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 hjärtslipade diamanter ca 0,62 ctv, Yellow/VS-SI, 34 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stift, vikt 2,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, navett- och briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 16,5 - 18 cm, vikt 3,2 g
COLLIER, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa(K)/SI1, GIA certifikat 5263485486, längd 40-42 cm, vikt 2,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, 123 briljantslipade diamanter ca 6,92 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 46 cm, vikt 24,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K svartrodinerat guld, 222 tsavortier ca 6,51 ctv, stl 3,2 x 2,9 cm, vikt 9,7 g, några med nagg.
RING, 18K vitguld, delvis svartrodinerad, 123 rubiner ca 3,26 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 9,3 g, flera rubiner med slitna fasettkanter.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 4,20 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 77 cm, vikt 29,1 g.
RING, 18K guld, delvis svartrodinerad, odlad southsea pärla ca 13,4 mm, 110 rubiner ca 3,88 ctv, stl 17,25 mm, vikt 8,9 g, flera rubiner med slitna fasettkanter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 1,02 ct, ca TCr(I)/SI1, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, natural på rondisten.
RING, 18K vitguld, 28 navett- och briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.
ARMBAND, 18K guld, 175 briljantslipade diamanter ca 1,72 ctv, ca W-Cr/SI-P, justerbar längd, vikt 7,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct enligt gravyr, ca W(H)/P1, stl 16 mm, vikt 5,3 g.
BROSCH/HÄNGE, 14K guld/silver, rosenstenar, antik, 1800-tal, höjd 6 cm, vikt 14,9 g, avtagbar ögla.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, 1 oval briljantslipad diamant ca 0,56 ct, ca Fancy yellow/SI, 104 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W/VS, vikt 2,4 g.
SERVERINGSBESTICK, 4 delar, silver, Frankrike, omkring 1900, längd 16-19 cm, vikt 145,2 g, mindre bucklor, etui.
RING, 18K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 6,1 g.
BROSCH, låghaltigt guld/silver, safirer, smaragder, citriner, granater, zirkoner, ametist, akvamarin, krysoberyll kattöga, stjärnsafir, stl 70 x 55 cm, vikt 16,5 g, flera stenar med slitage och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 kuddslipade Safirer ca 1,25 ctv, 168 briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca W/VS, stift, vikt 6,0 g.
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,61 ct, TW(F)/VVS, längd 38,5 cm, vikt 5,9 g.