Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni 2019
BJÖRN JÄGERSTIG, örhängen, 18K guld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, TW(G)/VS, Stockholm 1987, stift, vikt 6,8 g, originaletui.
BJÖRN JÄGERSTIG, ring, 18K guld, odlad pärla, briljanter ca 0,42 ctv, ca TW(G)/VS, Stockholm 1987, stl 16,25 mm, vikt 6,2 g, originaletui (skadat innuti).
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/SI, vikt 1,7 g,
RING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K rodinerat guld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 1,82 ctv, ca W(H)/VS, stift, höjd 14 mm, vikt 6,7 g, en diamant med skada.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca River(E)/SI1, 6 briljantslipade diamanter ca 2,25 ctv, ca River-W(E-H)/VS-SI, 56 briljantslipade diamanter ca 5,60 ctv, ca River-W(E-H)/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 25,2 g, några med naturaler.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, Kå-Ce Guldsmedja, Stockholm, stl 19,25 mm, vikt 6,5 g, två diamanter med nagg på kulett.
RING, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, Kå-Ce Guldsmedja, Stockholm 1973, stl 19,5 mm, vikt 7,9 g, en sidosten med nagg på krona och en trasig.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 2,20 ct, ca Ca(M)/SI2, längd 46 cm, vikt 8,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade behandlade rosa safirer ca 4,00 ctv, 34 briljant- åttkant- och swisslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-TCa(F-L)/VS-P, vikt 4,2 g, stift, saknar ena snurrebussen, ena safiren med hålighet i krona.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, 6 gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, rubiner, Otto Roland Mellin och Petter Airaksinen, Helsingfors 1889, stl 17,5 x 17,5 mm, vikt 6,5 g, graverad, mittstenen med nagg, två sidostenar med skador.
LJUSSTAKAR, silver, Ceson, Tore Eldh, Göteborg 1977, höjd 18 cm, fyllda bottnar, vikt 406,6 g, små bucklor.
RING, 14K guld, ovalslipad gul safir ca 3,50 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Ca(H-M)/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 4,6 g, safiren med hålighet på paviljong och sned kulett, två diamanter med skada.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 ovalslipade gula safirer ca 5,30 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW(F-G)/P, höjd 35 mm, vikt 3,8 g, krokar.
COLLIER, 18K guld, 3 ovalslipade rubiner ca 0,50 ctv, 3 pärlor ca 5 mm, 73 gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-P, längd 45 cm, vikt 10,7 g, en diamant saknas, ena rubinen med skada, flera diamanter skadade.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 5,3 g, gravyr.