Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni 2019
RING, 18K vitguld, smaragd ca 1,00 ct, slitna fasettkanter, safir ca 1,20 ct, 176 briljanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 12,1 g, italiensk stämpel.
RING, 18K vitg, akvamarin ca 3,50 ct, 76 briljanter ca 1,02 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 13,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, droppslipad akvamarin ca 3,88 ct, 23 briljanter ca 0,66 ctv, ca W-TCr/VS-SI1, ankarkedja 44 cm, vikt totalt 8,0 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad ametist, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,75 mm, vikt 9,0 g.
BROSCH, 18K guld, ametist, filigran, antik, 1800-tal, 3x255 cm, vikt 9,4 g, senare nål.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, odlad droppformad Tahitipärla 10,5 x 12,4 mm, 9 briljanter ca 0,11 ctv, ca TCr/VS, ankarkedja 40 cm (lagad), vikt 5,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppformade odlade Tahitipärlor ca 12,5 x 10,7 mm, 18 briljanter ca 0,22 ctv, ca TCr/VS, stift, vikt 7,6 g.
RING, 18K guld, ovalslipad gul safir ca 3,40 ct (troligen behandlad), 24 briljanter ca 0,50 ctv, ca W/VS-SI1, stl 16,5 mm, vikt 6,8 g.
ARMBAND, 14K vitguld, 208 prinsesslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, Zales, längd 18 cm, vikt 24,3 g, slitet etui, låset stänger ej korrekt, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 gammal och briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS, hjärtan, vikt 8,7 g, stift/clips, en diamant skadad, en diamant med nagg på kulett.
W A BOLIN, brosch, 18K guld, miniatyr, målat porslin, Stockholm 1920, 3,5x3 cm, vikt 6,6 g, emalj med visst slitage.
RING, platina, äldre briljantslipad diamant 0,78 ct enligt gravyr, ca TW/VS2, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, Hallbergs, Stockholm 1948, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g, gravyr, små nagg på rondisten.
ARMBAND, 18K vitguld, 15 äldre briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TCr-TCa, SI-P, längd 16 cm, säkerhetskedja, vikt 12,5 g, en diamant är skadad.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitg, turkos 16 x 12 x 6 mm, 21 briljanter ca 0,45 ctv, ca W-TCr/VS, ärtlänkskedja 44 cm, vikt 8,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 12 orange safirer (troligen behandlade) ca 9,00 ctv, 30 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 10,8 g, Silversmedjan Argenta AB, Stockholm 1958.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade blå topaser ca 14,00 ctv, 18 briljanter ca 0,40 ctv, ca TCr/VS, stift, vikt 12,7 g.
RING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 2,2 g. Mittsten är ca 0,19 ct, nagg på kuletten.