Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni 2019
RING, 18K vitguld, 14 prinsesser 1,50 ctv enl gravyr, ca W/VS-SI, Iduna, stl 17,5 mm, vikt 10,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr/ SI, 8 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv ca TW-W/VS, Iduna, stl 17,75 mm, vikt 6,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 akvamariner ca 1,60 ct, 4 briljanter ca 0,32 ctv ca W/VS, vikt 3,8 g, stift, en akvamarin skadad.
BESTICKSERVIS, 77 delar, silver, Chippendale, 7 matgafflar, 8 matskedar, 13 bordsknivar, 13 bordsskedar, 13 bordsgafflar, 11 efterrättsgafflar, 11 teskedar, 1 smörkniv, GAB, Stockholm 1940-tal, total vikt 2894,3 g.
BROSCH, 18K guld, mikromosaik, olluseum, antik, 5,5x4,5 cm, vikt 26,1 g, mindre nagg på mosaik.
COLLIER, kulor av korall ca 4,75 mm, lås i 18K guld med 2 odlade pärlor, längd 49 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, vikt 2,3 g, stift, ena mittstenen med liten skada på rondisten.
ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 6,4 g, en diamanten med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, 101 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr/VS, en diamant ca TCa, stl 15,5 mm, vikt 10,8 g, gravyr
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g, en diamant med nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g, en diamant med nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g, en diamant med nagg vid rondist.
ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 6,1 g, två diamanter med nagg på kuletten.
RING, 18K guld, smaragdslipad akvamarin ca 10,8 ct, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv,ca W/SI, Göteborg 1946, stl 17,25 mm, vikt 7,3 g.
STIGBERT, brosch, 18K guld, opal, 5 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, signerad, Engelbert, Stockholm 1967, 4x3 cm, vikt 11,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g.
BROSCH, 18K vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS, 4,6 x 3,9 cm, vikt 15,4 g.
RING, 18K guld, odlad pärla 7 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 7,2 g.