Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april 2019
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, halvpärla, glaslucka, Stockholm 1889, stl 5,8 x 3,2 cm, vikt 14,9 g, små bucklor.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,61 ctv, TW(G)/VS, storlek 17 mm, vikt 4,9 g.
ARMRING, B-jade ljusgrå - ljusgrön, 11,7 mm bred, 7,7 mm tjock, inre omkrets 17,5 cm, vikt 46,2 g.
BROSCH, platina, opal 7,5 x 4,0 mm i sargfattning, 3 briljanter ca 0,07 ctv, ca TW/VS, längd 4,7 cm, vikt 4,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld/rodierat guld, Boulderopal 12 x 8 x 2,7mm, 7 briljanter ca 0,70 ctv, ca W-TCr/VS, hänget 2,5 x 1,3 cm, ankarkedjan 48 cm, vikt totalt 8,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 176 briljantslipade diamanter ca 3,27 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stift, höjd 2,7 cm, vikt 12,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8- 8.5 mm, lås i 18K vitguld, safirer, längd 52 cm, en safir saknas.
Smycken Lås
LÅS, 18K guld, 2-radigt, triplettopal 1,45 x 1,15 cm, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-VS, vikt 16,4 g.
Smycken Nål
NÅL, 18K vitguld, Boulderopal 10 x 8 x 3,8 mm, 3 briljanter ca 0,18 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, längd 6,8 cm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, Boulderopal 11 x 7 x 2,1 mm, 12 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,6 g, Stockholmsstämpel.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, K. Andersson, Stockholm 1944, diameter 1,5 cm, vikt 13,9 g, originaletui.
RING, 18K guld, rosa safirer ca 4,00 ctv, Italien, stl 19 mm, vikt 12,2 g, några safirer med nagg samt inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, ovalslipad ametist ca 4,00 ct, 106 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 9,3 g.
RING, 18K vitguld, Boulderopal 5,9 x 4,1 x 2,5 mm, färgspel med mycket rött, 6 briljanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, stl 17+ mm, vikt 5,1 g, stämplad GHA.
PÄRLCOLLIER, odlade något ovala pärlor ca 7,5 mm, längd 50 cm, lås i 18K vitguld (trasigt) safirer, 39,1 g, knutet.
RING, 18K rodierat guld, droppslipad diamant ca 0,65 ctv, ca TCr/SI2-P1, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, stl 18 mm, vikt 4,2 g.