181 - 200 av 324
1...91011...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april 2019

Klubbad för

RING, 18K guld, vita och gula briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, fågel, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g, en diamant saknas.

Utrop: 5 600 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, rosa turmalin ca 2,65 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS,stl 16,5 mm, vikt 6,4 g, en diamant har nagg.

Utrop: 7 200 kr

ARMBAND, 18K guld, ankarlänk, Kaplans, Stockholm 1984, längd 19 cm, vikt 47,3 g.

14 400 kr

Utrop: 16 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,73 ct enligt gravyr ca River-TW(E-F)/SI2, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 23 000 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, kaffekanna, silver, 1902, Stockholm, höjd 16 cm, handtag i ebenholtz, vikt 386,6 g, en av fötterna har något fel vinkel så den vickar något.

Utrop: 1 700 kr

DIAMANT, briljantslipad 0,47 ct, ca W(H)/SI1.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K guld, 52 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 5 700 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW/VVS-VS, rubin 0,07 ct, stl 15,5 mm, vikt 4 g.

Utrop: 5 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, Guldfynd, stl 16 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 4 000 kr

RING, platina, smaragdslipad diamant ca 0,85 ct, ca W(H)/SI, 2 trapetslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g, mittstenen med repor på bordet, ena sidostenen med liten nagg vid kronan.

15 200 kr

Utrop: 13 600 kr

RING, platina, prinsesslipad diamant 0,71 ct, River(D)/VS1, 62 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g. originaletui.

Utrop: 31 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld / vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/VS-SI, vikt 11,6 g, stift.

Utrop: 6 200 kr

RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 10 mm, 64 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 8,9 g.

Utrop: 3 800 kr

RING, 18K guld, ametist, stl 18,75 mm, vikt 13,3 g.

3 300 kr

Utrop: 3 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 ovalslipade rubiner ca 2,8 ctv, 58 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 1,1 cm, vikt 4,25 g, stift.

Utrop: 13 200 kr

RING, 18K rodierat guld, baguetteslipad diamant ca 0,32 ct, 24 äldre briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW/VS, Juvelfabriken, Stockholm 1942, stl 17 mm, vikt 6,4 g, flera av de mindre diamanterna med skador.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, delvis svartrodinerad, blå safirer ca 2,09 ctv, stl 16,5 mm, vikt 10,7 g, flera med små nagg.

Utrop: 11 000 kr

ARMBAND, 18K guld, safir, rubin, smaragd, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, stelt, öppningsbart, inre omkrets ca 17 cm, vikt 11,1 g.

5 600 kr

Utrop: 4 300 kr

ARMBAND, 18K guld, safir, rubin, smaragd, 50 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca W/VS, längd 18 cm, vikt 9,9 g.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade tahitipärlor, ca 12,3-12,6 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W(H)/SI, stift med clips, vikt 9,8 g.

Utrop: 10 000 kr