Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april 2019
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner 1,59 ctv enligt gravyr, briljantslipade diamanter 0,87 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 6,3 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,50 ctv ca TW-W/VS-SI, vikt 0,8 g, stift, saknar snurrebussar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 prinsesslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca gråbrun/VS, 136 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W/VS-SI, vikt 15,0 g, clips/stift.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g.
Silver Vas
DAVID ANDERSEN, vas, förgyllt silver, emalj, Norge, höjd ca 12 cm, vikt 109 g, mindre nagg vid mynning.
DAVID ANDERSEN, dosa, förgyllt silver, emalj, Norge, ca 7 x 4,5 cm, vikt 65,7 g, mindre emaljskada.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stift, vikt 1,6 g, en diamant med skada på rondist och natural på rondist.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld/vitguld, ovala, rutmönster, Italienska stämplar, mått 2 x 1,5 cm, vikt 17,5 g.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,40 ct ca W/VS, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 10,6 mm, 10 briljant- 0ch baguetteslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 3 cm, vikt 5,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 safirer ca 1,40 ctv, 8 prinsesslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca W-Ca/VVS-VS, höjd 2,1 c, vikt 13,8 g, stift/clips.
RING, 18K guld, 3 ovalslipade blå safirer ca 2,65 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, Frankrike, stl 17,5 mm, vikt 12,4 g, öppningsbar ringskena, en safir med mindre nagg.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,35 ct ca W/VS, stl 19 mm, vikt 8,9 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,40 ct TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 5,2 g, 6 klor.
RING, 18K guld, kuddslipad diamant ca 2,00 ct, ca W-TCr(H-I)/P1, 31 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 14,75 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW(G)/SI1, 48 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 19,75 mm, vikt 4,9 g, mittstenen har en natural vid rondisten och en litet nagg på kuletten.
RING, 14K vitguld, cabochonslipad krysoberyll kattöga ca 2,00 ct, 8 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 19,25 mm, vikt 9,3 g, små repor på krysoberyllen.