Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april 2019
RING, platina, blå safir ca 1,60 ct, 16 gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(F-H)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 11,0 g, safiren med nagg på rondist och inverterad natural på paviljong, flera diamanter med skador.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca Cr(J)/SI, stift, vikt 3,2 g.
RING, 14K vitguld, rodolit granat ca 0,65 ct, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g.
Ring, 18K vitgult, 7 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, 2 stenar med mindre skador, vikt 6,2 g, en diamant är skadad.
COLLIER, 18K guld, kedja i 23K guld, 146 briljantslipade diamanter ca 9,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, längd 43,5-46 cm, vikt 34,2 g, en med nagg på rondisten.
ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 6,0 g, en diamant med nagg på kulett.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g, en diamant med liten skada vid rondisten.
ENSTENSRING, platina, briljant ca 1,01 ct, ca W(H)/P1, stl 17,5 mm, vikt 7,2 g, nagg på kulett.
KONFEKTSKÅL, silver, kristallglas, med hänkel, genombruten, Tyskland, höjd 23 cm, diameter 14 cm.
BÄGARE, silver, på tre kulfötter graverad dekor, Christian Snedklev, Köpenhamn, 1700-talets början, höjd 11,5 cm, vikt 173,1 g.
Silver Bricka
E. RÅSTRÖM, bricka, silver, signerad, Råströms Silver O Nysilverfabrik, Stockholm 1966, längd 46 cm, bredd 36 cm, vikt 1552,0 g.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3 delar, kaffekanna, sockerskål och gräddkanna, sterlingsilver, hamrad yta, Cohr, Danmark, total vikt 1056,7 g, kaffekanna med handtag i trä.
COLLIER, med påhäng, 18K svartrodinerat guld, 129 rubiner ca 5,40 ctv, 285 briljantslipade diamanter ca 3,40 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-SI, hängets höjd 50 mm, längd 41 cm, vikt 59,7 g, flera rubiner med slitna fasettkanter.
COLLIER, 18K vitguld, 5 droppslipade rubiner ca 1,83 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 42 cm, vikt 6,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8 - 8,25 mm, lås i 18K guld, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv,, längd 48 cm, vikt 42,5 g, i behov av omträdning.
COLLIER, 18K guld/vitguld, ovalslipad safir ca 4,90 ct, längd 42 cm, vikt 15,8 g, safiren har en repa på en stjärnfasett.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,44 ct, TW(G)/VVS2, HRD certifikat 142849, Kaplans Safir, Stockholm 2011, stl 16 mm, vikt 5,3 g.