241 - 260 av 324
1...121314...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april 2019

Klubbad för

RING, platina, blå safir ca 1,60 ct, 16 gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(F-H)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 11,0 g, safiren med nagg på rondist och inverterad natural på paviljong, flera diamanter med skador.

Utrop: 18 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca Cr(J)/SI, stift, vikt 3,2 g.

5 500 kr

Utrop: 6 200 kr

RING, 14K vitguld, rodolit granat ca 0,65 ct, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g.

Utrop: 3 300 kr

Ring, 18K vitgult, 7 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, 2 stenar med mindre skador, vikt 6,2 g, en diamant är skadad.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

COLLIER, 18K guld, kedja i 23K guld, 146 briljantslipade diamanter ca 9,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, längd 43,5-46 cm, vikt 34,2 g, en med nagg på rondisten.

Utrop: 68 000 kr

ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 6,0 g, en diamant med nagg på kulett.

Utrop: 8 600 kr

ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g, en diamant med liten skada vid rondisten.

Utrop: 5 200 kr

ENSTENSRING, platina, briljant ca 1,01 ct, ca W(H)/P1, stl 17,5 mm, vikt 7,2 g, nagg på kulett.

Utrop: 34 000 kr

KONFEKTSKÅL, silver, kristallglas, med hänkel, genombruten, Tyskland, höjd 23 cm, diameter 14 cm.

Utrop: 2 300 kr

BÄGARE, silver, på tre kulfötter graverad dekor, Christian Snedklev, Köpenhamn, 1700-talets början, höjd 11,5 cm, vikt 173,1 g.

Utrop: 4 600 kr

SKÅL, på fot, silver, agat, Stockholm, höjd 10,5 cm, mindre nagg på kanten.

Utrop: 4 600 kr

Silver Bricka

E. RÅSTRÖM, bricka, silver, signerad, Råströms Silver O Nysilverfabrik, Stockholm 1966, längd 46 cm, bredd 36 cm, vikt 1552,0 g.

5 100 kr

Utrop: 5 400 kr

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS, 3 delar, kaffekanna, sockerskål och gräddkanna, sterlingsilver, hamrad yta, Cohr, Danmark, total vikt 1056,7 g, kaffekanna med handtag i trä.

Utrop: 3 800 kr

COLLIER, med påhäng, 18K svartrodinerat guld, 129 rubiner ca 5,40 ctv, 285 briljantslipade diamanter ca 3,40 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-SI, hängets höjd 50 mm, längd 41 cm, vikt 59,7 g, flera rubiner med slitna fasettkanter.

Utrop: 92 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 5 droppslipade rubiner ca 1,83 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 42 cm, vikt 6,3 g.

Utrop: 16 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerade, stift/clips, höjd 3,2 cm, vikt 7,8 g.

2 400 kr

Utrop: 2 700 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8 - 8,25 mm, lås i 18K guld, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv,, längd 48 cm, vikt 42,5 g, i behov av omträdning.

Utrop: 3 200 kr

COLLIER, 18K guld/vitguld, ovalslipad safir ca 4,90 ct, längd 42 cm, vikt 15,8 g, safiren har en repa på en stjärnfasett.

Utrop: 16 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,44 ct, TW(G)/VVS2, HRD certifikat 142849, Kaplans Safir, Stockholm 2011, stl 16 mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 11 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 0,58 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS, Kaplans Safir 2011, stl 16 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 5 700 kr