Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april 2019
COLLIER, 18K vitguld, delvis svartrodinerad, fågel, rubin ca 0,01 ct, 58 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, 92 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TCa-Ca(L-N)/P, flera ur bruna serien, längd 41,5 cm, vikt 3,0 g, flera diamanter med nagg och skador.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,75 - 8 mm, mittdel med ovalslipad ametist ca 22 ct,6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Tcr/SI-P, Stockholm 1966, lås i 18K vitguld, odlad pärla, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 45 cm.
RING, 18K guld, ovalslipad ametist ca 9,0 ct, 10 briljantslipade diamanter 0,27 ctv, ca TW-W/VS-SI, Stockholm 1992, stl 17,25 mm, vikt 9,8 g.
SOCKENBUDSKALK, silver, invändigt spår av förgyllning, troligen Danmark, höjd 11 cm, vikt 54,9 g.
RING, 18K guld/silver, baguetteslipad smaragd, 14 rosenslipade diamanter, troligen Emil Bengtsson, Stockholm 1939, stl 19,25 mm, vikt 4,7 g, smaragden med slitna fasettkanter, flera diamanter skadade.
RING, 18K guld/silver, 7 antikslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g, några med skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 11,9 mm, 100 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/SI-P, huggies, höjd 4,3 cm, vikt 9,1 g, en diamant saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 90 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca W-Cr/SI, stift, höjd 10 mm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, barocka, 22 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca Cr/SI-P, krokar med stopp, höjd 37 mm, vikt 12,3 g.
RING, 18K guld, delvis svartrodinerad, 89 rubiner ca 1,80 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K guld, delvis svartrodinerad, 89 smaragder ca 1,30 ctv, stl 17 mm, vikt 4,1 g, flera med nagg.
TENNISARMBAND, 2 -radigt, 18K vitguld, 110 briljantslipade diamanter ca 7,94 ctv, ca W-TCa/VS-SI, längd 34 cm, vikt 21 g.
STELT ARMBAND, 18K guld, 112 briljantslipade diamanter ca 4,96 ctv, ca TCr-Ca/P, 5,2 x 4,6 cm, vikt 9,9 g, två diamanter med skada.
ÖRHÄNGEN, 18K rodinerat guld, 18 baguetteslipade akvamariner ca 5,4 ctv, 60 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCa/VS, clips, höjd 20 cm, vikt 13,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Southsea och Tahitipärlor, ca 11,5 - 12,5 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, krokar, höjd 9,3 cm, vikt 19,6 g.
RING, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 1,51 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 168 briljantslipade diamanter ca 1,38 ctv, ca W-Ca/P, stift, höjd 13 mm, vikt 2,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 10 baguetteslipade smaragder ca 1,80 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W/VS-P, Dahlgren & Co, Malmö 1935, säkerhetskedja, längd 18,5 cm, vikt 11,8 g, 2 smaragder med skador och en är trasig.
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 2,15 ct, 40 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.