261 - 280 av 324
1...131415...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april 2019

Klubbad för

COLLIER, 18K vitguld, delvis svartrodinerad, fågel, rubin ca 0,01 ct, 58 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, 92 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TCa-Ca(L-N)/P, flera ur bruna serien, längd 41,5 cm, vikt 3,0 g, flera diamanter med nagg och skador.

Utrop: 5 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,75 - 8 mm, mittdel med ovalslipad ametist ca 22 ct,6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Tcr/SI-P, Stockholm 1966, lås i 18K vitguld, odlad pärla, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 45 cm.

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K guld, ovalslipad ametist ca 9,0 ct, 10 briljantslipade diamanter 0,27 ctv, ca TW-W/VS-SI, Stockholm 1992, stl 17,25 mm, vikt 9,8 g.

Utrop: 4 600 kr

SOCKENBUDSKALK, silver, invändigt spår av förgyllning, troligen Danmark, höjd 11 cm, vikt 54,9 g.

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K guld/silver, baguetteslipad smaragd, 14 rosenslipade diamanter, troligen Emil Bengtsson, Stockholm 1939, stl 19,25 mm, vikt 4,7 g, smaragden med slitna fasettkanter, flera diamanter skadade.

2 700 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K guld/silver, 7 antikslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g, några med skador.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 11,9 mm, 100 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/SI-P, huggies, höjd 4,3 cm, vikt 9,1 g, en diamant saknas.

Utrop: 13 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 90 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca W-Cr/SI, stift, höjd 10 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 8 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, barocka, 22 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca Cr/SI-P, krokar med stopp, höjd 37 mm, vikt 12,3 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, delvis svartrodinerad, 89 rubiner ca 1,80 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 5 400 kr

RING, 18K guld, delvis svartrodinerad, 89 smaragder ca 1,30 ctv, stl 17 mm, vikt 4,1 g, flera med nagg.

Utrop: 5 000 kr

TENNISARMBAND, 2 -radigt, 18K vitguld, 110 briljantslipade diamanter ca 7,94 ctv, ca W-TCa/VS-SI, längd 34 cm, vikt 21 g.

Utrop: 62 000 kr

STELT ARMBAND, 18K guld, 112 briljantslipade diamanter ca 4,96 ctv, ca TCr-Ca/P, 5,2 x 4,6 cm, vikt 9,9 g, två diamanter med skada.

Utrop: 18 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K rodinerat guld, 18 baguetteslipade akvamariner ca 5,4 ctv, 60 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCa/VS, clips, höjd 20 cm, vikt 13,7 g.

Utrop: 15 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Southsea och Tahitipärlor, ca 11,5 - 12,5 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, krokar, höjd 9,3 cm, vikt 19,6 g.

Utrop: 13 200 kr

RING, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 1,51 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.

13 000 kr

Utrop: 14 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 168 briljantslipade diamanter ca 1,38 ctv, ca W-Ca/P, stift, höjd 13 mm, vikt 2,9 g.

Utrop: 9 900 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 10 baguetteslipade smaragder ca 1,80 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W/VS-P, Dahlgren & Co, Malmö 1935, säkerhetskedja, längd 18,5 cm, vikt 11,8 g, 2 smaragder med skador och en är trasig.

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 2,15 ct, 40 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 20 000 kr

BESTICKSERVIS, 46 delar, silver, 12 matgafflar, 6 matknivar, 6 matskedar, 6 efterrättsgafflar, 6 efterrättsknivar, 6 kaffeskedar, 2 serveringssbestick, 1 brödkniv, 1 soppslev, Italien, total vikt 3798,7 g, lindor medföljer.

Utrop: 9 500 kr