221 - 240 av 324
1...111213...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april 2019

Klubbad för

RIVIERECOLLIER, 18K roséguld, 153 briljantslipade diamanter ca 4,43 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 44 cm, vikt 13,0 g.

Utrop: 52 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad 1,02 ct, TW(F)/VVS1, HRD certifikat 1800000163214, stl 17 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 94 000 kr

COLLIER, låghaltigt vitguld, 90 safirer ca 13,5 ctv, 184 åttkantslipade diamanter ca 1,84 ctv, ca W-Cr/VS-SI, säkerhetskedja, längd 41,5 cm, 41,6 g.

12 600 kr

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 9,0 ct, 4 baguetteslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca Cr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,9 g.

Utrop: 64 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 1,87 ct, briljant- och trapetslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W- T Ca/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4 g, smaragden med nagg på rondisten, en diamant med nagg.

Utrop: 12 400 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 4 ovalslipade smaragder ca 0,67 ctv, 153 briljantslipade diamanter ca 1,23 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 5,8 g, smaragderna har inneslutningar som når ytan, några diamanter med nagg.

Utrop: 12 800 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,58 ct, ca W(H)/P2, 16 blå safirer ca 0,30 ctv, 30 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,8 g, mittstenen har inneslutning som når ytan, naturaler vid rondist och nagg på kuletten.

Utrop: 9 800 kr

RING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,27 ctv ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 3 800 kr

RING, 18K vitguld, 101 briljanter ca 0,60 ctv ca W-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 9,9 g.

Utrop: 6 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit ca 2,22 ct, 34 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g, tanzaniten med skev kulett och litet nagg på rondist.

Utrop: 8 400 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 26 ovalslipade tanzaniter ca 9,22 ctv, 52 åttkantslipade diamanter ca 0,65 ctv, längd 18 cm, vikt 8,4 g, flera tanzaniter med nagg, flera diamanter med nagg och skador.

Utrop: 9 400 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 63 briljantslipade diamanter ca 3,12 ctv, ca TCr-Ca(I-M)/SI-P, flera ur bruna serien, längd 18 cm, vikt 8,4 g.

20 500 kr

Utrop: 23 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,52 ct, TCa(K)/SI2, naturaler vid och på rondist.

Utrop: 5 000 kr

BROSCH, 18K vitguld 5 briljanter ca 0,50 ctv och 14 enkelslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, vikt 9,4 g.

5 000 kr

Utrop: 5 600 kr

ARMBAND, 18K guld, fantasilänk, Stockholm 1947, längd 19,5 cm, vikt 56,2 g.

Utrop: 20 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 hjärtslipade rubiner ca 0,86 ctv, 60 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, höjd 20 mm, vikt 4,2 g.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, kors, 40 prinsesslipade diamanter ca 4,28 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 3,8 cm, vlängd 38-40 cm, vikt 14,0 g.

Utrop: 46 000 kr

ARMBAND, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/ VVS-VS, längd 16,5-17,5 cm, vikt 2,4 g.

Utrop: 4 200 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,42 ct, TW(G)/SI2, GIA inskription på rondisten 1188615133, diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g, stenkuvert medföljer.

Utrop: 12 400 kr

RING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 0,60 ct ca W(H)/SI1, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16 mm, vikt 2,1 g.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr