Avslutad | Klassiska – Lördag 30 mars 2019
COLLIER, 18K guld, 215 briljantslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, längd 41 cm, vikt 40,9 g, fem diamanter skadade.
RING, 18K guld, 72 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 13,6 g, slitage.
TENNISARMBAND, 18K vit/roséguld, 45 blå safirer ca 1,30 ctv, 46 briljantslipade diamanter ca 1,15 ct ca TW-W/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 6,8 g.
PÄRLAVKORTARE, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,26 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS, vikt 4,0 g, stämplad JKa.
SILVERBESTICK, 830/1000, 6 matknivar och 6 matgafflar, Theresia Hvorslev för Mema, 1970-tal, vikt 449 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljant- och 6 åttkantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca W/VVS-VS, Malmö 1959, längd 17 cm, vikt 8,7 g, mindre nagg på mittstenens rondist, originaletui.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g, gravyr.
RING, 14K guld, rubiner, 10 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 8,7 g.
RING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 19 mm, vikt 18,5 g,
DIAMANT, briljantslipad 0,70 ct, ca TCa(K)/ stort nagg vid rondist (skadad) i övrigt mycket små inneslutningar, tjock rondist.
BJÖRN JÄGERSTIG, ring, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-P, 49 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-P, 8 carréslipade blåa safirer ca 1,40 ctv, Stockholm 1979, stl 19,75 mm, vikt 13,1 g, slitage, safirerna med slitna fasettkanter, en gammal- och tre åttkantslipade diamanter trasiga, flera åttkanter med nagg. (d)
BROSCH, 18K vitguld, rubin, safir, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, vikt 11,4 g, en diamant med skada.
BROSCH, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, längd 5,8 cm, vikt 10,9 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, gammal, åttkant- och rosenslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-Cr/SI-P, clips, höjd 2,8 cm, vikt 11,1 g, flera stenar är skadade.
RING, 18K guld, gammaslipad diamant ca 0,25 ct, ca W, nagg, safir, rosenslipade diamanter, ormar, stl 15,75 mm, vikt 9,4 g, gravyr, safiren med slitna fasettkanter.
PÅHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, barocka, ca 12 x 8 mm, äldre briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI, höjd 3,2 cm, vikt 4,1 g.