Avslutad | Klassiska – Lördag 30 mars 2019
BROSCH, platina, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W-Ca/VS-P, höjd 4,1 cm, vikt 11 g.
PÄRLCOLLIER, 2 st sammansatta, lås i 14k samt mellandelar i 14K guld, odlade sötvattenspärlor, längd 84 cm.
BROSCH, 18K vitguld, vita, gula och bruna diamanterca 1,25 ctv, briljant- och navettslipade, höjd 6 cm, vikt 9,1 g.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld/vitguld, boulderopal, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, Stockholm 1952, höjd 4,7 cm, vikt 15 g, en diamant är skadad.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, cabochonslipad turkos, 16 rosenslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g, slitage på ringskenan.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/SI, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, Ahlinco, Falköping 2003, stl 17 mm, vikt 6,4 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, ovala odlade sötvattenspärlor, lås i 18K vitguld, diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCa/VS-SI, syntetiska rubiner, längd 41 cm, vikt 114,6 g, en diamant är skadad.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,35 ct, ca W/VS, 8 prinsess- och 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 7,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca W-TCr(H-I)VS-SI, vikt 1,4 g.
RING, 18K guld, mabépärla ca 16 mm, Birger Roos, Stockholm 1964, stl 18 mm, vikt 9,4 g, mindre krakelyrer i pärlan, etui.
ARMBAND, 18K vitguld, 330 briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, längd 18 cm, vikt 12,5 g.
RING, 18K guld, safirer 1,97 ctv enl gravyr, briljant 0,70 ctv enl gravyr ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 7,0 g, 3 diamanter med nagg och skador.
COHR, bestickservis, 92 delar, 19 bordsskedar, 15 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 6 buljongskedar, 10 dessertgafflar, 7 kaffeskedar, 12 mockaskedar, 2 uppläggningsgafflar, 1 såsslev, 1 syltsked, 2 salladsbestick, 1 osthyvel, 1 smörkniv, 1 tårtspade, 1 kakspade, 1 kapsylöppnare, Danmark, vikt 3277,5 g.
RINGAR, 2 st, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,41 ct, River(E)/SI2, HRD Diamond Report 13034342025 samt inskription på rondisten, 76 briljant- och 25 prisesslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 10,0 g, svaga fattningar.
COLLIER, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 42-44 cm, vikt 4,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitgudl, 92 briljanter ca 2,31 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 6,6 g.