121 - 140 av 338
1...678...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 mars 2019

Klubbad för

CREOLER MED PÅHÄNG, 18K guld, odlade pärlor, ca 8,25 mm, stift, höjd 27 mm, vikt 6,6 g.

2 000 kr

Utrop: 2 000 kr

2 DIAMANTER, 0,30 ct totalt, Crystal(J)/SI2, briljantslipade, matchande.

1 200 kr

Utrop: 1 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,48 ct ca W(H)/VS1, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g, Örns Juvelateljé, Göteborg, 1975.

8 500 kr

Utrop: 9 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ct enl gravyr, ca TCr(I)/VS, Örns Juvelateljé, Göteborg 1988, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g, en klo något sned.

Utrop: 4 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,31 ct, ca Cr(J)/VS2, Stockholm 1974, stl 18 mm, vikt 2,0 g.

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K guld, Southsea pärla, ca 12,9 mm, 32 briljantslipade diamanter ca 1,38 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 8,6 g.

15 000 kr

Utrop: 16 800 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, odlade Tahitipärlor ca 15 mm, briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W(G-H)/P1, vikt 12,4 g, stift.

Utrop: 13 000 kr

RING, platina, ovalslipad blå safir ca 3,92 ct, 20 trapett- och briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,7 g, tre trapettslipade diamanter med nagg i hörn.

Utrop: 13 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, grön emalj, 90 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, franska stämplar, stl 18,5 x 10 mm, clips, vikt 12,8 g.

Utrop: 13 000 kr

RING, 18K vitguld, 25 navettslipade rubiner ca 2,42 ctv, 96 briljantslipade diamanter ca 1,72 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,7 g, några rubiner med små nagg.

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade south sea pärlor ca 13x11,5 mm, 34 briljantslipade diamanter ca 1,34 ctv, ca TW-TCa(G-L)/VS, längd 5 cm, vikt 13,6 g.

17 000 kr

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 0,90 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS2, 8 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS-SI, Evert Lindberg, Göteborg 1994, stl 19 mm, vikt 7,4 g.

Utrop: 35 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW(G)/VS, 12 briljantslaipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 15,9 g.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, flandersslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(F-G)/VVS, 6 flandersslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, stl 14,5 mm, vikt 7,4 g, gravyr.

Utrop: 9 500 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad smaragd ca 7,50 ct, rubiner, K. Andersson, Stockholm, stl 17,5 mm, vikt 7,3 g, smaragd med skada, rubiner med nagg och mindre skador.

4 300 kr

Utrop: 2 300 kr

MARKISRING, 18K guld/silver, blå safir ca 0,65 ct, 16 gammalslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, C.G. Hallberg, Stockholm 1898, stl 18 mm, vikt 5,1 g, safir med slitna fasettkanter, 2 diamanter med skador.

Utrop: 7 800 kr

BROSCH, 18K guld/platina, 8 antikslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Ca(G-M)/VS-P, Tornbergs, Stockholm 1915, längd 6 cm, vikt 6,2 g, 3 diamanter med skador, etui.

Utrop: 3 200 kr

ARMBAND, 18K guld, pärla ca 5,1 mm, 8 smaragder, 10 rosenslipade diamanter, Malmö runt 1900, längd 18 cm, vikt 8,3 g, smaragder med nagg och skador, svaga fattningar.

2 700 kr

Utrop: 2 900 kr

BROSCH, 18K guld, glas, rådjur, C.G. Hallberg, Stockhlm, 1900-talets början, diameter 2,5 cm, vikt 9,4 g.

3 300 kr

Utrop: 2 000 kr

PÄRLCOLLIER, sötvattenspärlor, lås i 18K vitguld, safir, diamanter ca 0,10 ctv, längd 49 cm, etui.

Utrop: 1 800 kr