Avslutad | Klassiska – Lördag 30 mars 2019
CREOLER MED PÅHÄNG, 18K guld, odlade pärlor, ca 8,25 mm, stift, höjd 27 mm, vikt 6,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,48 ct ca W(H)/VS1, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g, Örns Juvelateljé, Göteborg, 1975.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ct enl gravyr, ca TCr(I)/VS, Örns Juvelateljé, Göteborg 1988, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g, en klo något sned.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,31 ct, ca Cr(J)/VS2, Stockholm 1974, stl 18 mm, vikt 2,0 g.
RING, 18K guld, Southsea pärla, ca 12,9 mm, 32 briljantslipade diamanter ca 1,38 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 8,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, odlade Tahitipärlor ca 15 mm, briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W(G-H)/P1, vikt 12,4 g, stift.
RING, platina, ovalslipad blå safir ca 3,92 ct, 20 trapett- och briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,7 g, tre trapettslipade diamanter med nagg i hörn.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, grön emalj, 90 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, franska stämplar, stl 18,5 x 10 mm, clips, vikt 12,8 g.
RING, 18K vitguld, 25 navettslipade rubiner ca 2,42 ctv, 96 briljantslipade diamanter ca 1,72 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,7 g, några rubiner med små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade south sea pärlor ca 13x11,5 mm, 34 briljantslipade diamanter ca 1,34 ctv, ca TW-TCa(G-L)/VS, längd 5 cm, vikt 13,6 g.
RING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 0,90 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS2, 8 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS-SI, Evert Lindberg, Göteborg 1994, stl 19 mm, vikt 7,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW(G)/VS, 12 briljantslaipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 15,9 g.
RING, 18K vitguld, flandersslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(F-G)/VVS, 6 flandersslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, stl 14,5 mm, vikt 7,4 g, gravyr.
RING, 18K guld, cabochonslipad smaragd ca 7,50 ct, rubiner, K. Andersson, Stockholm, stl 17,5 mm, vikt 7,3 g, smaragd med skada, rubiner med nagg och mindre skador.
MARKISRING, 18K guld/silver, blå safir ca 0,65 ct, 16 gammalslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, C.G. Hallberg, Stockholm 1898, stl 18 mm, vikt 5,1 g, safir med slitna fasettkanter, 2 diamanter med skador.
BROSCH, 18K guld/platina, 8 antikslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Ca(G-M)/VS-P, Tornbergs, Stockholm 1915, längd 6 cm, vikt 6,2 g, 3 diamanter med skador, etui.
ARMBAND, 18K guld, pärla ca 5,1 mm, 8 smaragder, 10 rosenslipade diamanter, Malmö runt 1900, längd 18 cm, vikt 8,3 g, smaragder med nagg och skador, svaga fattningar.
BROSCH, 18K guld, glas, rådjur, C.G. Hallberg, Stockhlm, 1900-talets början, diameter 2,5 cm, vikt 9,4 g.