Avslutad | Klassiska – Lördag 30 mars 2019
RING, 18K vitguld, navettslipad grön safir, ca 1,00 ct enl. gravyr, Guld och Silversmedjan, Linköping 1997, stl 15 mm, vikt 8,6 g, etui, storleksändrad med kulor.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,90 ct, ca R(E)/skada på kronan nära rondist i övrigt mycket mycket små inneslutningar, 2 briljantslipade diamanter 2,05 ctv, W(H)/SI2 HRD certifikat 15027793001 och 15027793002, T.Harborn, Gustavsberg 2016, stl 17,75 mm, vikt 11,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade peridoter ca 6,50 ctv, 22 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca W/SI, vikt 6,6 g, stift.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 3 prinsesser 0,60 ctv enl gravyr, ca W/VS, stl 18,5 mm, vikt 8,0 g.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, 14 briljanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, höjd 2 cm, vikt 1,9 g, en briljant med natural invid rondisten.
BROSCH, silver, förgylld baksida, gammalslipad diamant ca 0,08 ct, ca W/SI, rosenstenar, 6,5x3,2 cm, vikt 10,7 g, lagningar.
FAVRE LEUBA, choker, 18K guld, hematit, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS-VS, rosett, sidenband, längd ca 38 cm, vikt 14,1 g.
COLLIER, 18K guld, smaragdslipad citrin ca 90.00 ct, Malmö 1968, stavlänk längd 64 cm, vikt 47,5 g.
BROSCH, 18K guld, mikromosaik, svan, August Friedrich Krollpfeifer Helsingborg 1858, 3x2,4 sm, vikt 8,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct enligt gravyr, ca W/VS, Örns Juvelatelje, Göteborg 1975, stl 15,5 mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,34 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,40 ctv ca W/SI, Pe Ges Guld, Stockholm, stl 16,5 mm, vikt 7,0 g, en diamant skadad.
DIAMANTER, 29 st, 1,02 ctv, ca 0,03-0,05 ct/st, briljantslipade, ca TW-W(F-H)/VVS-VS.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 35 svarta diamanter ca 0,38 ctv, 52 briljanter ca 0,57 ct ca TW-TCa-VS-SI, längd 40 cm, vikt 4,9 g.
RING, 18K guld/vitguld, 92 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/SI-P, stl 17 mm, vikt 5,6 g, flera med nagg.
RING, 18K roséguld, smaragdslipad diamant 0,70 ct, TW(G) /VVS2, HRD inskription på rondisten 180000035966, 44 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 6,8 g, stenkuvert medföljer.
RING, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 1,09 ct, 70 briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 4,5 g, flera diamanter med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade southsea pärlor ca 11,5-11,7 mm, 70 baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, längd 7,3 cm, vikt 10,0 g.
ENSTENSRING,18K guld, gammalslipad diamant ca 2,20 ct, ca TCa-Ca (L-M)/nagg och natural på rondisten, i övrigt väldigt små inneslutningar, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g, utslitna klor.